Доступність посилання

ТОП новини

Чинний президент Вацлав Клаус став главою Чеської Республіки


Оксана Пеленська Прага, 15 лютого 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні Парламент Чеської Республіки в третьому колі голосування обрав нового президента країни. Ним став чинний президент Вацлав Клаус, який у складній передвиборній боротьбі зумів вдруге здобути перемогу. Вацлав Клаус переміг з мінімальною перевагою голосів, що, на думку політологів, свідчить про те, що в опозиції до нового лідера опинилась значна частина політичного спектру – приблизно половина членів парламенту.

За Конституцією, президента в Чехії обирають члени двох палат парламенту. За президентську посаду вели боротьбу нинішній президент Вацлав Клаус, якого висунула владна Громадянсько-демократична партія, і кандидат від опозиції, професор економіки, американський громадянин чеського походження Ян Швейнар.

Новий-старий президент не об’єднав чехів

Два дні тому до боротьби за найвищу державну посаду включилась Яна Бобошикова, котру висунули депутати-комуністи. Сьогодні вона свою кандидатуру зняла, однак внести плутанину до політичних прогнозів їй удалось. Зокрема, до останньої миті не було ясно, кого обиратимуть комуністи. Ïхня невизначеність фактично зміцнила позицію Вацлава Клауса. Він здобув перемогу, але з мінімальною перевагою. Така позиція президента хитка, вважає празький політолог Мартін Звержина: «Вацлав Клаус є в подібній ситуації, як і в час свого попереднього президентського терміну. Він є політичною постаттю, яка, радше, політичний спектр і виборців розділяє, а не об’єднує. Хоча він і декларував, що буде об’єднувати суспільство, насправді надпартійним президентом не став. З цим не сумісна і позиція чехів, які традиційно з великою пошаною ставляться до посади президента».

Хто досягне рівня Вацлава Гавела?

Отже, Чеська Республіка має старого-нового президента – Вацлава Клауса. Треті в історії країни президентські вибори розкрили як мінімум дві проблеми. Чеське суспільство розділене у своєму ставленні до Вацлава Клауса. За останніми даними, приблизно половина чехів, якби були прямі вибори президента, голосували б проти Клауса. По-друге, залишається фактом, що за останні роки на чеській політичній сцені не з''явився новий лідер чи партія, яка могла б об’єднати і консолідувати суспільство. Таким чином, високо піднята планка першого чеського президента Вацлава Гавела – президента більшості чехів як у політичному, так і в моральному плані, залишається недосяжною.
XS
SM
MD
LG