Доступність посилання

ТОП новини

Косово готується проголошувати незалежність, ЄС остаточно схвалив місію в краї


Прем’єр-міністр Косова Хашім Тачі у суботу назвав неділю, 17 лютого, «історичним днем» у зусиллях косовських албанців «створити державу». Цього ж дня, в суботу, країни Європейського Союзу фактично остаточно схвалили план надіслати до Косова свою нову місію. Місія ЄС із верховенства права в Косові (EULEX Kosovo) має допомагати розбудовувати в краї правоохоронні органи й системи правосуддя й митниці, які були б вільні від політичного впливу.


Прем’єр-міністр Косова Хашім Тачі виступив у суботу з заявою, яку вважають прямим натяком на план односторонньо проголосити незалежність краю від Сербії вже в неділю.

Виступаючи в Пріштіні, він назвав 17 лютого «історичним днем» у зусиллях косовських албанців «створити державу».

Цей день буде «днем спокою, порозуміння і державних заходів на втілення волі громадян Косова», заявив він.

Влада в Белграді «не зможе вплинути на перебіг процесів у Косові», додав Хашім Тачі.

Цього ж дня, в суботу, країни Європейського Союзу фактично остаточно схвалили план надіслати до Косова свою нову місію.

Опівночі на суботу збіг термін для можливих заперечень, і рішення про цю місію набуло чинності.


Місія ЄС із верховенства права в Косові (EULEX Kosovo) складатиметься з 1 тисячі 800 іноземних фахівців – працівників поліції, митниці, прокуратури та суддів – і ще близько 1 тисячі місцевого персоналу.

Вона має повністю розгорнути діяльність протягом 4 місяців і допомагати розбудовувати в краї правоохоронні органи й системи правосуддя й митниці, які були б вільні від політичного впливу.

Головний внесок у роботу нової місії робитимуть Велика Британія, Італія, Німеччина і Франція. У її роботі візьмуть участь і представники країн із-поза меж ЄС – Норвегії, США, Туреччини, Хорватії і Швейцарії.

Уряд Сербії вже засудив попередні рішення ЄС надіслати цю місію, вважаючи це за «фактичне визнання незалежності Косова».

У суботу в Белграді сотні сербів протестували проти західної підтримки прагнення Косова до незалежності.

США і більшість країн – членів ЄС (але не всі) вже дали знати, що підтримають самопроголошення незалежності краю. Крім Сербії, категорично проти цього виступає Росія.

Напередодні, в п’ятницю, прозахідний Президент Сербії Боріс Тадіч, складаючи в парламенті присягу голови держави після переобрання на новий термін, поклявся докласти всіх зусиль до збереження суверенітету й цілісності Сербії, включно з краєм Косово як її невід’ємною частиною.

Пізніше він повідомив, що Сербія знизить рівень дипломатичних відносин із будь-якою державою, яка визнає незалежність Косова, – хоча й не перерве ці відносини.

А менш прозахідний Прем’єр-міністр Сербії Воїслав Коштуніца того ж п’ятничного дня закликав усі державні інституції і громадян країни єднатися задля збереження Косова в складі Сербії.

Він нагадав, що з погляду Сербії створення «псевдодержави Косово» скасоване наперед і назавжди.

У четвер уряд Сербії ухвалив постанову, якою наперед проголосив будь-який односторонній акт косовськоалбанського керівництва на проголошення незалежності краю нечинним і протизаконним.

Лідери сербської меншини в Косові заявили в п’ятницю, що не виконуватимуть декларацію про незалежність краю і створять власний парламент, який керуватиметься законами Сербії.

Як мовиться в їхній заяві, вибори до такого парламенту вони проведуть 11 травня, коли в Сербії заплановані місцеві й регіональні вибори.

Лідери косовських албанців у свою чергу обіцяють гарантувати права меншин, зокрема сербів, і надати їм повноцінне представництво в органах влади незалежного Косова.
XS
SM
MD
LG