Доступність посилання

ТОП новини

Як в Україні російського президента обирали


Леся Бакалець Київ, 3 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Взаємні привітання зі святом, здивовані запитання «де буфет?» та практично одностайний вибір. В Україні росіяни обирали свого третього президента. Для них працювало 17 стаціонарних дільниць.


У холодне приміщення російського консульства люди почали активно приходити з самого ранку. На вході пропускна система, чи, скоріше, ласкаво-турботливе запитання охоронця,чи ви ж маєте при собі паспорт.

Далі довгий стіл, де кожного виборця вносять у список та видають бюлетень. За ним великий плакат з інформацією про всіх чотирьох кандидатів. У Дмитра Медведєва єдиного немає графи «інформація про виявлені факти недостовірності представлених кандидатом відомостей». Виходить, тільки він, на відміну від решти трьох кандидатів, нічого не приховав від ЦВК.

Після цього плакату три виборчі кабінки з рожевими завісами, які майже завжди були відкритими. Завершує виборче коло червона скринька із гербом Росії, куди і потрапляють завітні голоси. І, за спостереженням Радіо Свобода, особливої різноманітності всередині цієї скриньки не буде.

Валентина Павлівна – пенсіонерка і в Україні давно, відверто каже, голосувала за Медведєва. А самі вибори називає демократичними: «Я ж маю аж чотирьох кандидатів. Про Богданова я нічого не знаю, решту знаю добре. Зрозуміло, до Жириновського душа не лежить, Зюганов – старої формації, але багато речей говорить правильно, а Медведєв – молодий, перспективний».

Російська влада зробила все, щоб виборцям було зручно голосувати. Не встигли подати письмову заявку до консульства – можна у день виборів усно сказати про свій намір волевиявлення. Треба відкріпні талони – будь ласка, проголосувати на дому через стан здоров’я – і такі послуги представники ЦВК надають.

«Навіщо людині голосувати два рази? З якою метою? Яка фальсифікація?»

Списків виборців на закордонних дільницях немає. Голова дільничної комісії Всеволод Лоскутов пояснює, точно вони не знають, скільки росіян зараз на території України. Бо не всі стають на консульський облік. На заитання, як же тоді гарантувати, що одна і та сама людина не проголосує двічі, Всеволода Лоскутова відповіла: «По-перше, ми за всім спостерігаємо, а по-друге, у нас ніколи таких випадків не було. Навіщо? Навіщо людині голосувати два рази? З якою метою? Яка фальсифікація?»

Окрім виборів, голова, його заступник та секретар виборчої дільниці займалися консульськими справами. Тому, коли до однієї кабінки зайшли дві жінки, ніхто зауваження їм не зробив. Пізніше керівництво дільниці пояснило, що, можливо, одна з жінок потребувала допомоги через поганий зір. І спостерігачі, які б указали на порушення, також були відсутні.

Секретар дільниці Олександр Заболотний сказав, що за станом на 12-ту годину ніхто не виявив бажання наглядати за прозорістю проведення виборів.

Із 30 опитаних осіб, тільки один хлопець-студент проголосував за Богданова, пояснив, що хоче підтримати демократів. Решта у своєму виборі одностайні. Люди кажуть, що довіряють Путіну і хрестяться, примовляючи, аби тільки в Росії не було такого безладу, як в Україні.

Проголосувати ж проти всіх росіяни не можуть – такого варіанту в бюлетені немає. За висновками влади, він не потрібен.

Матеріали до теми:

• Дмитро Медведєв обраний президентом Росії

XS
SM
MD
LG