У середу в Загребі європейський Комісар із питань розширення Оллі Рен вів переговори з хорватським керівництвом. Але ще з Брюсселя він натякнув, що Хорватія може завершити свої переговори стосовно членства в ЄС до кінця цього року.
«Маю намір послати Хорватії підбадьорливі слова та привітати її переговори про вступ до ЄС тому, що вони можуть відбутися цього року, 2008-го, який міг би бути чи є вирішальним за умов, що вимоги (ЄС) Хорватія невдовзі виконає», – заявив Рен.
Євросоюз вимагає від Хорватії прискорити правові та адміністративні реформи, подолати корупцію та реструктурувати кораблебудування. Хорватія намагається довести до кінця свої переговори з ЄС до виборів Європарламенту, які відбудуться у червні 2009 року. У такому разі країна могла б досягти членства до 2011 року.
Проблеми з Сербією через Косово
Із іншого боку, у стосунках між Сербією та ЄС відбувся різкий спад після того, як більшість країн – членів Євросоюзу визнали незалежність Косова, проголошену минулого місяця. Офіційні представники Брюсселя натякнули, що Сербія могла б зруйнувати позитивні результати Євросоюзу на Балканах.
Оллі Рен заявив, що Сербія є ключем для стабільності в регіоні, і закликав Белград врахувати бажання свого населення й побудувати тісніші зв’язки з Євросоюзом.
«Я глибоко переконаний, що велика більшість громадян Сербії послідовно підтримує членство у ЄС. Це мало б бути реальним очікуванням, що сербський уряд вислухає цю мовчазну більшість», – сказав Рен. Єврокомісар додав, що сербський уряд зараз мусить бути відвертішим у своїх намірах.
Прем’єр-міністр Воїслав Коштуниця недавно закликав усі політичні партії у країні призупинити формальні зв’язки з ЄС, доки ЄС не скасує свого рішення співпрацювати з незалежною Приштиною. А це могло б призвести до формального переривання стосунків між двома сторонами.
Єврокомісар заявив, що ЄС зараз готовий розвивати тісніші зв’язки з Сербією. Але він додав, що для проведення консультацій «потрібно двоє», щоб можна було вести переговори про формальний вступ.
На черзі й інші країни, але вони ще мають попрацювати
Оллі Рен сказав, що ЄС готовий підписати Угоду про стабілізацію та асоціацію і з Боснією не пізніше від квітня. Він наголосив, що інші країни у регіоні, які ще відстають, Албанія та Чорногорія, все ще повинні «переконати» ЄС у тому, що вони здатні реалізувати таку угоду про стабілізацію та асоціацію.
А звертаючись до Македонії, Рен сказав, що ця країна недалеко від готовності «показати» Євросоюзові, що здатна розпочати з ним переговори про вступ, можливо, вже цього року. Македонія повинна прискорити адміністративні та юридичні реформи, а також втілити в життя поліцейські реформи та антикорупційні закони.