Доступність посилання

ТОП новини

Система ПРО: Сполучені Штати і Польща домовились про головне


Зиновій Фрис Прага, 11 березня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Президент Сполучених Штатів Джордж Буш після переговорів із прем’єр-міністром Польщі Дональдом Туском пообіцяв Варшаві посприяти в модернізації польських збройних сил. Польща погодилась розмістити американську базу ракет-перехоплювачів. Сам Туск, виходячи з Білого дому заявив, що Сполучені Штати задекларували речі, які є дуже важливими для Варшави.

І Сполучені Штати, і Польща, переконані оглядачі, залишились задоволеними результатами переговорів у Вашингтоні з розміщення системи ПРО.

Президент Джордж Буш заявив: «Думаю, ми дійшли згоди, що ця система не порушує суверенітету Польщі і гарантує захист безпеки її громадян. Ця система необхідна для відповіді на існуючі загрози».

У свою чергу Дональд Туск зазначив: «Наша спільна мета – співпрацювати в усіх галузях, що торкаються міжнародної безпеки, в тому числі в галузі протиракетної оборони. Я переконаний, що президент Сполучених Штатів чудово розуміє, чого ми хочемо».

«Варшава отримала все, що хотіла і навіть трохи більше»

Міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський в інтерв’ю польським журналістам заявив, що Варшава отримала від переговорів з американцями все, що хотіла і навіть трохи більше. Однак попереду ще довгі і непрості переговори, сказав міністр, і додав, що уряд бере невелику паузу. Натомість колишній голова Комісії з закордонних справ Сейму Павел Залевський переконаний, що саме від переговорів із адміністрацією Буша Польща може отримати найбільше, тому не треба чекати на зміни в Білому домі, а намагатися довести справу навколо розміщення системи ПРО до логічного кінця.

Втім, зробити це дуже швидко навряд чи вдасться. Про це сказав і Джордж Буш: «Звичайно, ще треба багато зробити, бо стратегія на папері трохи відрізняється від деталей, отож наші експерти працюють над системою, щоб бути переконаними: для народу Польщі ця ідея є прийнятною».

«Ніхто не говорить про Росію, яка б мала напасти на Польщу»

Польська преса звертає увагу на те, що речниця Білого дому Дана Періно, коментуючи зустріч Буша й Туска, наголосила, що для уряду Сполучених Штатів важливо, щоб ще до закінчення другої каденції нинішнього президента була підписана угода про допомогу з модернізації польських збройних сил.

Дана Періно особливо наголосила, що система протиповітряної оборони, яку Сполучені Штати готові надати Польщі, не буде направлена проти Росії. На запитання кореспондента телеканалу «Fox News», який переконував, що Польщі потрібні американські ракети Patriot для захисту від Росії, речниця Білого дому повторила, що про такі потреби не йдеться.

«Ніхто не говорить про Росію, яка б мала напасти на Польщу. Якщо ж польський уряд має такі побоювання, то запитайте про це в нього», – так відреагувала речниця Білого дому за запитання американського журналіста.
XS
SM
MD
LG