Доступність посилання

ТОП новини

«Президент Росії Володимир Путін розпочав велику гру з НАТО»


«Володимир Путін розпочав велику гру з НАТО: він пропонує Альянсу допомогу в боротьбі з талібами в Афганістані. Натомість, президент хоче, щоб НАТО не приймало до себе Україну й Грузію», – так починає польська «Gazeta Wyborcza» суботню публікацію під заголовком «Путін пропонує допомогу в Афганістані».

Зиновій Фрис, Радіо Свобода

«Володимир Путін розпочав велику гру з НАТО: він пропонує Альянсу допомогу в боротьбі з талібами в Афганістані. Натомість, президент хоче, щоб НАТО не приймало до себе Україну й Грузію», – так починає польська «Gazeta Wyborcza» суботню публікацію під заголовком «Путін пропонує допомогу в Афганістані».

Згідно з дипломатичними джерелами, пише впливове польське видання, Альянс вже кілька тижнів веде переговори з Москвою про надання транзитного коридору місії НАТО в Афганістані. Саме транспорт є проблемою для Альянсу, бо бракує літаків для перевезення людей, обладнання тощо.


Росіяни готові надати не лише транспортний коридор, а й велику перевалочну базу в Узбекистані – ту саму, якою в 80-х роках користувалися радянські війська, що воювали в Афганістані.

Наші інформатори у Вашингтоні стверджують, зазначає польська газета, що під час сніданку з Анґелою Меркель минулого тижня в Москві Путін запропонував навіть, що Росія відправить до Афганістану своїх солдатів. Меркель передала ці пропозиції кільком політикам у США і в Європі, однак з цього, мабуть, нічого не вийде.

Це погана ідея, наводить газета слова німецького євродепутата Ельмара Брока, думка якого дуже співпадає з тим, що кажуть дипломати у Вашингтоні в Варшаві. – Росіяни справді мають досвід в Афганістані, однак їхня присутність могла б справити враження, що всі сили НАТО – агресори. А один дипломат з НАТО додав, що «прийняття від Росії такої жертви означало б компрометацію всієї операції».

Чого ж хоче Путін за допомогу Альянсові? Газета пише, що російський президент хоче дві речі: зачинити двері НАТО перед Україною та Грузією, а також, щоб його приймали на квітневому саміті Альянсу в Бухаресті як рівноправного партнера, а не гостя. Одночасно Росія тисне на Молдову, щоб та відмовилася від претендування в НАТО.

Якби Захід прийняв умови Путіна, підкреслює польське видання, то це означало б величезний пропагандистський успіх і чудове закінчення восьмирічного правління нинішнього господаря Кремля. Союз колишніх радянських республік із Заходом – один із найчорніших сценаріїв кремлівських стратегів, які прагнуть зберегти контроль Москви над колишньою імперією.

Розширення НАТО на колишній СРСР Кремль сприймає як найбільшу загрозу для сучасної Росії. Прийом Путіна на саміті як рівноправного члена Альянсу було б для мільйонів росіян підтвердженням, що завдяки політиці Путіна їхня країна повернулася на міжнародну політичну арену як світова держава.

Тому Путін хоче в Бухаресті бути присутнім як повноправний учасник найвищого органу НАТО. Досі на самітах Альянсу лідери країн НАТО зустрічалися з Володимиром Путіним, однак це були окремі розмови в рамках саміту, пише «Gazeta Wyborcza».
XS
SM
MD
LG