Доступність посилання

ТОП новини

Влада Італії намагається врятувати авіаперевізника Alitalia


Наталка Кудрик Рим, 24 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Італійський уряд вкотре за останні чотири роки надав фінансову підтримку збитковому авіаперевізнику Alitalia. Терміновий кредит на суму 300 мільйонів євро дозволить національній авіакомпанії протриматися до кінця року. Тим часом у Римі ламають голову стосовно остаточного порятунку підприємства за сприяння італійських банків і бізнесменів.

Літак Airbus A321-100 компанії Alitalia
Alitalia вже тривалий час перебуває на межі банкрутства. Щодня державна компанія втрачає мільйони євро, її заборгованість сягає понад мільярд євро. Основні причини негараздів покладають на страйки працівників, подорожчання пального і конкуренцію з боку інших італійських авіаперевізників.

Цю компанію намагалися придбати кілька іноземних і вітчизняних операторів. Внаслідок невдалих переговорів з урядом, профспілками та керівництвом збиткового підприємства усі ці спроби зійшли нанівець. У понеділок останній серйозний претендент – французько-голландський авіаперевізник Air France KML – остаточно відмовився купувати компанію Alitalia. Профспілкові лідери не погодилися на масові звільнення працівників, чого вимагали закордонні авіаперевізники.

Берлусконі береться рятувати, але заговорив про непопулярні заходи...

Після провалу цих переговорів лівоцентристський кабмін Романо Проді, котрий залишає свої повноваження, за погодженням з майбутнім прем’єром-правоцентристом Сильвіо Берлусконі вирішив виділити підприємству 300 мільйонів євро для подальшого існування протягом 8 місяців.

Берлусконі під час виборчої кампанії завжди виступав, щоб Alitalia залишилася в підпорядкуванні італійських інвесторів. Новий глава уряду одночасно планує влаштувати тендер за участю місцевих підприємців авіаційного сектору, котрі можуть стати власниками авіаперевізника. Для організації такого чергового порятунку компанії потрібно тижнів п''ять, сказав Берлусконі.

Водночас, наголосив він, у разі успішного завершення операції, доведеться вжити непопулярних заходів стосовно працівників підприємства.

«Думаю, що попереду болючі, але неминучі скорочення персоналу Alitalia. Ці робітники отримають від держави відповідну підтримку, допоки люди не знайдуть іншого місця роботи», – зазначив Берлусконі.

Не виключається можливість відновлення переговорів із російським «Аерофлотом», про що минулого тижня майбутній прем''єр-міністр Італії Сильвіо Берлусконі говорив з президентом Росії Володимиром Путіним.

Єврокомісія закриває очі на вчинок Рима?

Рішення влади про надання кредиту неоднозначно оцінюють як в Італії, так і за кордоном. Деякі опозиціонери-лівоцентристи закидають Берлусконі, що він опинився заручником своїх обіцянок. Мовляв, замість того, щоб направити ці кошти на підтримку молодих науковців, як планувалося, тепер порятунок авіакомпанії обійдеться італійським платникам податків у 300 мільйонів євро.

Римське керівництво у 2004 і 2005 роках вже здійснювало фінансову підтримку для Alitalia. Відповідно до законів Євросоюзу, уряд не може надавати державну допомогу більше одного разу упродовж 10 років. Але нинішній кредит Рим не вважає держдопомогою, оскільки до кінця року передбачене повернення цих коштів з боку авіаперевізника. У той час, як Єврокомісія, знаючи про дії італійського уряду, поки що офіційно не висловила йому зауважень, на думку американського часопису Wall Street Journal, Брюссель може і повинен заборонити Італії надавати цей «незаконний державний кредит». В іншому випадку, вважає авторитетне економічне видання, це буде порушенням нормативів ЄС.
XS
SM
MD
LG