Доступність посилання

ТОП новини

Заява Пан Ґі Муна щодо Чорнобиля


Юрій Дулерайн Нью-Йорк, 28 квітня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Чергова заява напередодні чергової річниці. У 22-гі роковини Чорнобильської катастрофи генеральний секретар ООН Пан Ґі Мун зробив заяву у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку.

Не варто недооцінювати вагу слова. Резолюції Генеральної Асамблеї сприяли свого часу виникненню в Америці приватних ініціатив для допомоги Україні й Білорусі, коли радянський режим намагався робити вигляд, ніби на Чорнобильській АЕС сталася просто аварія. Тиск з боку ООН примусив Москву прийняти допомогу з боку Заходу.

Американські українці заснували тоді Фонд допомоги дітям Чорнобиля. Пам’ятаю, як ми зустрічали у нью-йоркському аеропорту імені Кеннеді транспортний лайнер «Руслан» з Києва, котрого український фонд завантажив медичною апаратурою, медикаментами та продовольством – пожертвами американських корпорацій та фірм. Зірка Голлівуда Пол Ньюмен, що заснував на власні гроші міжнародний табір у штаті Массачусетс для тяжко хворих дітей, запросив чорнобильських дітлахів. Так починалася допомога.

Підтримка зусиль до цілковитого відновлення регіону

У заяві Пан Ґі Муна, зокрема, говориться, що ООН «вшановує рятівників, які героїчно працювали після вибуху реактора, вшановує сотні тисяч евакуйованих без надії повернутися і мільйони тих, що мешкають у заражених місцевостях».

Генеральна Асамблея ООН окремою резолюцією проголосила період від 2006 до 2016 року «Десятиліттям відновлення і постійного розвитку» регіонів, які постраждали від Чорнобильської катастрофи. Нинішнього року буде ухвалено Чорнобильський план дій ООН. Передбачається надавати скоординовану допомогу, спрямовану на сприяння соціальному та економічному розвиткові, включно з інвестиціями та створенням нових робочих місць.

Заява завершується обіцянкою: «ООН зробить усе, що може, для підтримки зусиль до цілковитого відновлення регіону. Генеральний секретар ООН закликає міжнародну спільноту щедро підтримувати процес відновлення місцевостей, що постраждали внаслідок Чорнобиля».
XS
SM
MD
LG