Доступність посилання

ТОП новини

«Найсильніші» позиції у рейтингу «Вороги преси – 2007» займають мери українських міст


Юлія Жмакіна Міські голови Києва і міста Нова Каховка на Херсонщині Леонід Черновецький і Володимир Коваленко, а також народний депутат-бютівець Антон Яценко – лідери рейтингу «Вороги преси – 2007». Його результати в п’ятницю оприлюднили Інститут масової інформації і Незалежна медіа-профспілки. Вже вдруге в Україні підбивають підсумки, хто з чиновників найглибше не розуміє змісту поняття «свобода слова». Минулого року призерами стали той-таки київський міський голова Леонід Черновецький, тоді народний депутат регіонал Олег Калашников і намісник Києво-Печерської Лаври Владика Павло.

Київ, 2 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Міські голови Києва і міста Нова Каховка на Херсонщині Леонід Черновецький і Володимир Коваленко, а також народний депутат-бютівець Антон Яценко – лідери рейтингу «Вороги преси – 2007». Його результати в п’ятницю оприлюднили Інститут масової інформації і Незалежна медіа-профспілки. Вже вдруге в Україні підбивають підсумки, хто з чиновників найглибше не розуміє змісту поняття «свобода слова». Минулого року призерами стали той-таки київський міський голова Леонід Черновецький, тоді народний депутат регіонал Олег Калашников і намісник Києво-Печерської Лаври Владика Павло.

Під час оприлюднення всеукраїнського антирейтингу «Вороги преси – 2007»
Хто ж вони, цьогорічні лідери у списку «Ворогів преси» за опитуванням майже 50 українських журналістів?

У шорт-листі рейтингу «Вороги преси Павло 2007» серед 10 номінантів 6 мерів міст – від столиці до маленьких містечок на Вінниччині чи Донеччині, зазначила Вікторія Сюмар, директор Інституту масової інформації.

І вдруге поспіль лідером перегонів став київський міський голова Леонід Черновецький. Цього річ «мерові усіх киян» опитані журналісти «інкримінують» перетворення комунальних медіа на рупор команди Черновецького, запровадження цензури у газетах «Хрещатик», «Вечірній Київ» та на ТРК «Київ».

Денис Жарких, головний редактор газети «Хрещатик», сказав Радіо Свобода, що упередженість комунальних ЗМІ Києва пояснюється політичною ситуацією.

«Спрямованість якась газет холдингу є. Але це у межах того, що йде. Проти Черновецького йде велика кампанія, великий психологічний тиск. Йому інкримінують бозна що. Так само працює кампанія, яка керується БЮТ, так само керуються усі кампанії…» – зауважив Денис Жарких.

Львівський приклад демократії?

Є серед номінантів і Андрій Садовий, мер Львова. Йому експерти закидають конфлікт із комунальною газетою «Ратуша», тиск на неї після критичних статей: відключали газ, світло, інтернет. Не фінансувався друк газети; щоб отримати зарплатню, журналісти вдавалися до голодування.

Сам Андрій Садовий у коментарі Радіо Свобода усі ці звинувачення відкидає, себе ворогом преси не вважає, а, навпаки, називає свої стосунки з газетою «Ратуша» прикладом демократії.

«Це є комунальна газета Львівської міської ради. Якщо говорити про критичність до міської ради, то це є найбільш критична газета у місті. Тому я вважаю, що це є приклад демократії. Нехай мені покажуть ще одне місто в Україні чи у світі, де б влада фінансувала видання, яке критично висловлюється проти влади», – сказав Андрій Садовий.

І тут суто формально варто зазначити, що комунальні медіа належать усій громаді міста, а не владі.

Судові позови до мас-медіа не є найпоширенішим закидом на адресу чиновників

До трійки лідерів рейтингу «Вороги преси – 2007» потрапив і депутат Верховної Ради, бютівець Антон Яценко, який судився з тижневиком «Дзеркало тижня» за використання начебто неправдивої інформації від КРУ про причетність його і його родичів до засновників Тендерної палати. А на початку 2008 року той-таки Яценко виступив із ініціативою поновити кримінальну відповідальність журналістів за наклеп.

Втім, за словами Вікторії Сюмар, судові позови до мас-медіа не є найпоширенішим закидом на адресу чиновників з боку експертів ІМІ.

«У нас там є Олександр Мороз, який позивався до низки видань минулого року. Він отримав дуже низькі оцінки від практично усіх експертів. Тобто це означає, що люди не вважають позови серйозною проблемою, що значно більш серйозною є побиття журналістів, запровадження поганих правил акредитації, відповідне поводження з комунальною пресою, тиск на видання», – зауважила Вікторія Сюмар.

Цінність рейтингу «Вороги преси», на думку представників Інституту масової інформації, у тому, що стають публічними факти наступу на свободу преси, і не лише у центральних медіа, а й у регіональних. І це змінює і «героїв» рейтингу, і ситуацію зі свободою слова у кращий бік.

Всеукраїнський рейтинг «Вороги преси» ІМІ проводить вдруге за методологією Комітету захисту журналістів у Нью-Йорку.

Матеріали до теми:

• Київський міський голова Леонід Черновецький другий рік поспіль очолив всеукраїнський антирейтинг «Вороги преси»
XS
SM
MD
LG