Доступність посилання

ТОП новини

На Прикарпатті у легендарному Чорному лісі встановили каплицю на вшанування борців за волю України


Галина Добош Івано-Франківщина, 5 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – На відзначення 100-річчя від дня народження провідника ОУН Степана Бандери неподалік села Завій Калуського району урочисто відкрили каплицю. Так увіковічнили пам’ять борців, які віддали життя за Україну. Це вже друга каплиця у Чорному лісі. А ще тут хочуть спорудити церковцю.

Кажуть, свою назву Чорний ліс отримав через те, що тут росли смерекові праліси, від яких він видавався темним. Це понад кілька десятків тисяч гектарів лісу, що тягнеться від Івано-Франківська аж до Бойківщини. У часи національно-визвольних змагань тут діяли головні загони УПА, звідси ішли в бій, згодом тут переховувалися вояки-повстанці.

Ще і зараз чимало безіменних могил є в цьому лісі. Тут починав свій бойовий вишкіл тодішній курінний, а нині голова братства ОУН-УПА Карпатського краю Фотій Володимирський.

«Історія цього лісу до сьогодні пишеться, що тут відбувалося. Чорний ліс – то був бастіон під час визвольної боротьби, де проходили курені, сотні, люди ховалися від облав. Тут велися бої, тут загинули кращі сини і командири нашої визвольної стихії», – пригадує ветеран.

Вшанувати пам’ять тих, чиї могили безіменні

Не всі могили знайдені, не всі герої перепоховані по-християнськи. На їхню пам’ять – каплички, які встановили працівники спеціалізованого лісомисливського науково-дослідного природно-заповідного господарства «Чорний ліс»: одну спорудили торік неподалік села Грабовець, а тепер другу – біля села Завій.

Директор лісгоспу Михайло Лущак розповідає: «Я писав статут Чорного лісу, і перші слова були: «Відродження історичного минулого Чорного лісу». І ми по краплині стараємось, щоб історія жила. Ми ходимо по лісах, ми бачимо, скільки могил є, їх багато. Отак по цій дорозі – і в Посічі, і в Завої, знаємо з розповідей людей, які були очевидцями».

Через Чорний ліс веде не звична асфальтівка, а бетонка. За часів колишнього Союзу це була суперсекретна зона, де ховались військові об’єкти. А тепер працівники лісгоспу виношують нову ідею – збудувати в лісі ще й церковцю.
XS
SM
MD
LG