Доступність посилання

ТОП новини

Словаччина вступить до єврозони 1 січня 2009 року


Оксана Пеленська Прага, 12 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Сьогодні словацька крона встановила рекорд: вона найсильніша за всю свою історію, євро вперше продається за менше, ніж 32 словацькі крони. На думку економічних аналітиків, процес посилення словацької національної валюти стосовно євро триватиме. Це свідчить про те, що Словаччина обрала правильний курс на шляху вступу до єврозони. Таким чином словаки першими з країн Вишеградської «четвірки» і другі після Словенії серед нових країн членів Євросоюзу запровадять євро.

Словаччина стане 16-ю державою, де будуть спільні європейські гроші
Словаки не приховують радості. У запровадженні євро Словаччина випередила свою найближчу сусідку – Чеську Республіку, хоча економіки цих двох країн подібні. Словаччині й Чехії властиві відносно невеликі відкриті економічні системи, спрямовані передусім на компоненти і кінцеве виробництво, хіба що Словаччина при цьому стала трохи більше промисловою. На цьому експерти наголошують тільки в останні роки, оскільки ця риса є здобутком країни після вступу до Європейського Союзу.

Що традиційно відрізняло обидві економіки — це доволі тривала проблема втримувати стабільним курс словацької грошової одиниці. Але з цим у Братиславі справилися. Уряд активно підтримує крону, щоб на час вступу до єврозони, тобто до 1 січня 2009 року її курс до євро був якомога нижчим, на користь крони. Та головне, на думку аналітиків, це успішно проведені економічні реформи.

Експерт головного чеського економічного часопису «Євро» Павел Парал зазначає: «Словаччина може прийняти євро тому, що провела більшість основних реформ, зокрема, проведена пенсійна реформа і майже повністю також реформа системи охорони здоров’я. У Словаччині більшість населення вже сама відкладає кошти до власного пенсійного фонду, тобто ці люди в майбутньому не будуть сильно залежними від держави. Крім того, словаки мають гнучкий ринок праці. Є підстави вважати, що негативні наслідки вступу Словаччини до єврозони можуть бути суттєво меншими, хоча деякі проблеми там, без сумніву, настануть».

Перші місяці можуть бути нелегкими

Головна проблема, яку переживає більшість країн після запровадження євро, це подорожчання товарів і послуг. Цього боїться 56 відсотків словаків, причому це число зростає з наближенням часу запровадження євро. Чверть всього населення вірить в успіх євро.

Словацький уряд веде активну кампанію, щоб роз’яснити співгромадянам перспективи вступу до єврозони. Євро принесе нові інвестиції, переконані аналітики, а це нові робочі місця й нові технології, які забезпечать зростання економіки. Словаччина з євро в кишені – рівноправний гравець, хоча перші місяці для пересічного словака комфортними можуть і не здатись.

Словаки з гордістю розглядають, поки що в інтернеті, нові євромонети з високими скалами – символом словацької національної могутності, хоча серце і щемить за словацькою кроною – адже свою рідну валюту словаки отримали вперше в 1993 році й користувались нею всього 15 років.

Матеріали до теми:

• «Євро захистив нас, а його перетворюють на «цапа-відбувайла» – речниця Єврокомісії Амелія Торрес
XS
SM
MD
LG