
Термін надання таких гарантій збіг у вівторок, повідомив у Брюсселі урядовець, ім’я якого агентства не називають.
За словами урядовця, про повну заборону на імпорт української соняшникової олії до Євросоюзу мали б офіційно оголосити в четвер.
Наразі Єврокомісія закінчує готувати документи для цього.
Україна щороку експортує до ЄС близько 1 мільйона тонн соняшникової олії – приблизно 55 відсотків від усього свого експорту цього продукту.
У квітні в Євросоюзі виявили, що партія соняшникової олії з України приблизно в 40 тисяч тон була забруднена мінеральною олією, можливо, мастилом. Олію з цієї партії вже виявили в 19 країнах ЄС і ще трьох країнах.
Єврокомісія відразу звернулася до України з проханням розслідувати джерело забруднення, спланувати заходи, щоб уникнути такого на майбутнє, і перевірити чистоту партій олії, вже призначених на експорт до ЄС.
Наприкінці минулого тижня Київ повідомив, що так і не виявив джерело забруднення. Відтак у Брюсселі рекомендували країнам ЄС завертати назад соняшникову олію з України.
До вечора в вівторок Київ так і не пообіцяв сам припинити постачання олії на час розслідування, і це вирішила зробити Єврокомісія.
Хоча забруднення було мало токсичне і, за даними експертів, не становило загрози для здоров’я, справа отримала широкий розголос у низці країн. Зокрема, в Іспанії тимчасово забороняли весь імпорт соняшникової олії і вилучали всю таку олію з продажу. У Греції нині вилучають усю соняшникову олію, імпортовану з початку року, а керівник Управління харчових продуктів країни через цей скандал подав у вівторок у відставку.
Матеріали до теми:
Нафтопродукти в українській олії: проблеми з контролем якості чи удар в спину від конкурентів?