Доступність посилання

ТОП новини

Як у Польщі оцінюють реальні наслідки київського енергетичного форуму


Єва Поштар Варшава, 26 травня 2008 (RadioSvoboda.Ua) – Польські експерти, підводячи підсумки енергетичного форумy та енергетичного саміту, котрі минулого тижня відбулися в Україні, зазначають, що зустріч лідерів Балто-Чорноморсько-Каспійського регіону мала політичний успіх. Однак нема згоди серед польських експертів щодо результатів форуму та саміту, коли йдеться про технічно-економічні обґрунтування реалізації проекту нафтопроводу Одеса-Броди-Плоцьк.

Енергетичний саміт у Києві. На фото зліва президенти Грузії, України та Польщі: Михеїл Саакашвілі, Віктор Ющенко та Лех Качинський
(official site)
Урядові кола в Польщі у перших коментарях після київських зустрічей наголошують на тому, що ці заходи мали два виміри: політичний та економічний. Щодо результатів у галузі економіки, тут домінує скептицизм.

Під час дискусії, яку проводило громадське телебачення на польському каналі TVP Info, один із експертів, головний редактор англомовної газети «The Warsaw Voice» Анджей Йонас сказав, що він сподівається лише на 20% успіху в побудові нафтопроводу Одеса-Броди-Плоцьк-Ґданськ. Радіо Свобода запитало в пана Йонаса, які ж причини такої песимістичної оцінки.

«На мою думку, існує серйозний бар’єр на шляху до здійснення проекту. Це недостатня кількість сировини для наповнення нафтопроводу. Вважаю, що розв’язка цієї проблеми все-таки не в руках країн-учасниць проекту. Це тому, що зараз найбільше нафти має Казахстан. Не знаю, чи Казахстан без консультації з Росією буде спроможний вести самостійну політику з цього питання», – зазначив Анджей Йонас.

Польські оглядачі наголошують що Москва пильно стежить за подіями, бо як під час минулих, так і під час теперішнього київського саміту, обидва російські президенти – і попередній, і нинішній – вирішили відвідати Казахстан.

Радіо Свобода поцікавилось, як ставиться до цієї проблеми виконавець проекту побудови нафтопроводу Одеса-Броди-Плоцьк, міжнародна компанія «Нова Сарматія».

Представник компанії Сергій Скрипка: «В якій формі буде залучена до цього проекту казахська сторона, яким чином ми будемо отримувати казахську нафту? Я думаю, це питання майбутнього. Але не слід забувати, що, скажімо, крім державної компанії KazMunai на території Казахстану працює багато інших міжнародних компаній, які успішно видобувають нафту. Тому абсолютно не обов’язково мати справу виключно з одним суб’єктом», – зауважив Сергій Скрипка».

Радіо Свобода: Чи поява каспійської нафти на європейському ринку нафтопродуктів призведе до того, що для пересічного водія стане дешевшим бензин у автозаправках?

Сергій Скрипка: «На жаль, у сучасному світі, особливо, спостерігаючи за тим, як розвивається ситуація на нафтовому ринку, розраховувати на те, що вона буде дешевша, не можна. Хоча б томy, що дефіцит нафти на сьогоднішній день досить великий у порівнянні з потребами. Як ми бачимо, ціни, на жаль, тільки зростають. Але, безумовно, наш проект спричиниться до того, що нафтопродукти на автозаправних станціях будуть. Думаю, для водіїв це не менш важливо».

Матеріали до теми:

• Енергетичний саміт у Києві: перспективи і ризики створення євразійського енерготранспортного коридору
XS
SM
MD
LG