Доступність посилання

ТОП новини

Росія та ЄС змагаються за Абхазію


Прага – Європейський Союз прагне відігравати більшу роль у врегулюванні конфлікту довкола Абхазії. Про це заявив координатор зовнішньої політики ЄС Хав’єр Солана, коли у п’ятницю зустрічався з лідерами самопроголошеної республіки в Сухумі. Проте, як виглядає, Росія виступає проти такого посередництва. Про це дав знати новобраний президент Росії Дмитро Медведєв після першої зустрічі з президентом Грузії Міхеїлом Саакашвілі.

Південа Осетія і Абхазія
Коли Грузія минулого місяця попередила Брюссель, що становище в Абхазії наближається до війни, Євросоюз вислав до Тбілісі делегацію нижчого рівня. Тепер відразу двоє комісарів ЄС прямо займаються проблемами регіону.

Координатор зовнішньої політики Євросоюзу Хав’єр Солана сьогодні в Сухумі визнав, що врегулювання конфлікту неможливе без Росії, і додав: «Росія – дуже важливий гравець і, як я сподіваюся, конструктивний гравець. Європейський Союз також має відіграти свою роль, і ми готові це зробити».

За новий грузинсько-російський діалог також агітувала комісар Євросоюзу із зовнішніх відносин Беніта Ферреро-Вальднер, коли цього тижня у Москві зустрічалася з російськими урядовцями.

Але Росія хоче вирішувати проблеми довкола Абхазії без посередників. Такий висновок оглядачі роблять зі слів президента Росії.

«Я вважаю, що ми самі спроможні вирішити питання, які сьогодні існують, подолати труднощі», – заявив Дмитро Медведєв після зустрічі в п’ятницю з президентом Грузії Міхеїлом Саакашвілі під час неформального саміту СНД у Санкт-Петербурзі.

А міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров прямо попередив, що плани Грузії вступити до НАТО лише заважатимуть, на думку Росії, розв’язанню конфлікту.

Замінити росіян як миротворців не вдасться?

Натомість Європейський Парламент вважає, що російські миротворці в зоні абхазького конфлікту більше не є нейтральною силою. У четвер євродепутати закликали Раду ЄС подумати про те, щоб направити до Грузії прикордонну місію Євросоюзу. Але це рекомендація, яка прямо не визначає зовнішньої політики ЄС.

Тим часом Міжнародна кризова група, впливова громадська організація, стверджує, що саме Грузія серйозно розглядає воєнний варіант для розв’язання абхазького конфлікту. Як доказ вони наводять негласне нарощування грузинських військових сил на заході країни. Грузинські урядовці наполягають, що вони проти застосування сили, але обіцяють захищати свій суверенітет.

На тлі такого протистояння цього тижня офіційно повідомили, що Київ та Тбілісі планують створити спільний миротворчий контингент. Про це оголосив міністр оборони України Юрій Єхануров, коли їздив до Тбілісі. Але російський військовий оглядач Павло Фельгенгауер каже Радіо Свобода, що Росія цього не допустить.

«Росія проти пропозицій про зміну мандату миротворців. Європейський Союз і Сполучені Штати активно намагаються стримати обидві сторони і чинять тиск, особливо на Грузію. На Росію менше можливостей тиснути. Чинять тиск, щоб не дійшло до справжньої війни. Поки це вдається. Але скільки протриває таке стримування, невідомо», – попереджає російський військовий експерт.
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG