Доступність посилання

ТОП новини

Чи скористається Україна перевагами членства у СОТ?


Леся Бакалець

Київ – Імпорт гарантований, експорт під питанням: зі вступом до Світової організації торгівлі, Україна відкрила двері для іноземних товарів. Водночас сама вийти на європейський ринок зможе лише за 2-3 роки, кажуть експерти. Причина – українські продукти здебільшого не відповідають стандартам якості та безпеки Євросоюзу.


Спробувати українську ковбасу чи сало європейці зможуть щонайменше через два роки. Стільки часу потрібно для приведення наших продуктів у відповідність до вимог Євросоюзу. Це означає, що найближчим часом двері євроринку для України лише привідчинені: все, що ми експортуємо з агропродуктів, це товари рослинництва. І три позиції тваринництва, констатує міністр аграрної політики Юрій Мельник.

«На сьогоднішній час із України до Євросоюзу дозволено експортувати лише мед, рибопродукти, а також коней на забій. Все решта нам не дозволено. Основна причина перешкод для українського експорту в країни ЄС – це невідповідність стандартам якості і безпеки, які діють у Європейському Союзі», – зазначив міністр.

Важлива і технологія виробництва

Окрім безпеки та якості товарів, європейці оцінюють і саму технологію виробництва. За словами голови наглядової ради ВАТ «Цукровий союз Укррос» Сергія Федоренка, сьогодні українські методи виготовлення продуктів Євросоюз здебільшого не влаштовують.

«Ми живемо за стандартами колишнього Радянського Союзу, коли сертифікувалася саме продукція, а у Європі – вимоги до технології виробництва. Наша ж технологія виробництва дуже відрізняється від європейських, тому вони ставлять під сумнів якість нашої продукції», – зауважив Сергій Федоренко.

Щоб виготовити по-європейськи якісні продукти, Україні потрібен час, каже керівник групи експертів асоціації «Український клуб аграрного бізнесу» Володимир Лапа. І враховуючи, як складно і довго ухвалюютьсянові закони і норми в країні, це не один рік. А поки ситуація складається не на користь українських виробників. Адже вітчизняний ринок за умовами СОТ для імпортерів уже відкритий, а проводити повноцінний експорт Україна не може.

Від продовольчої кризи у світі Україна може збагатитися

«Доступ на свій ринок українці відкрили, а, відповідно, доступу на закордонні ринки ще не отримали. Ми так захопились процесом вступу до СОТ та задоволенням вимог інших країн, що те, що потрібно нашій країні, ми, здебільшого, не зробили», – наголошує Володимир Лапа.

За таких умов повноцінно скористатися перевагами членства в СОТ Україна не може, каже він. Тому в її власних інтересах якнайшвидше наблизити свої стандарти якості до європейських. Тим паче, що у світі продовольча криза, від якої Україна має всі шанси збагатитися.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG