Доступність посилання

ТОП новини
20 Січень 2019, Київ 01:30

Доля Лісабонської угоди ЄС— у руках ірландців


Лондон – У четвер одна із найменших країн Євросоюзу – Ірландія, на території котрої живе менше одного відсотка мешканців ЄС, вирішує долю угоди цієї організації, яка покликана реформувати спосіб управління Європейського Союзу. Ірландія є єдиним із 27 членів ЄС, що виніс на загальнонаціональний референдум нову Лісабонську угоду. За попередніми соціологічними опитуваннями, було важко передбачити результат плебісциту – голоси діляться майже порівну. Отож уся Європа затамувала подих від занепокоєння.

Ірландія -- Напис на асфальті, який закликає голосувати "Проти" Лісабонської угоди, Муллінгар, 11 червня 2008 р.
Прем’єр-міністр Ірландської Республіки Браян Кавен віддав у четвер свій голос на референдумі, висловивши впевненість у позитивному для ЄС результаті. Він також закликав співвітчизників продемонструвати високу явку. Останні опитування громадської думки викликали стрес у багатьох європейських столицях. Вони показали, що результати будуть настільки близькими, що неможливо передбачити переможця. Згідно з одним опитуванням, табір, який закликав голосувати проти Лісабонської угоди, вперше вийшов уперед.

Кавен проголосував разом із дружиною в одній зі шкіл поблизу свого родинного дому в містечку Тулламорі, а відтак сказав, що має чудові передчуття і що задоволений з того, як провів агітаційну кампанію, що почалася практично відразу, як він очолив уряд місяць тому. Він зазначив, що його табір провів позитивну й чесну кампанію на відміну від опонентів, які, як він вважає, грали на побоюваннях людей через питання, які зовсім не входять до сфери компетенції Лісабонської угоди.

Голосування проти означало б кризу для всього ЄС

Заклик щодо високої явки був важливий з огляду на те, що, на думку фахівців, низька активність грає на руку противників Лісабонської угоди. Переважне голосування «проти» в Ірландії означало б нову кризу для всього Європейського Союзу, поза як рішення в цій організації ухвалюються консенсусом.

Відомий ірландський політичний оглядач Марк Генессі вважає, що уряд Кавена насправді зробив недостатньо, щоб пояснити ірландцям непросто написану Лісабонську угоду. Адже увагу уряду відволікала відставка у травні попереднього прем’єра Берті Агерна, тоді як табір «проти» вів рішучу медійну кампанію ще з зими.

«Кампанія “ні” була досить розумною в тому, яким чином вона висунула до угоди цілу низку звинувачень, часто суперечливих, тож урядові довелося більшість часу спростовувати ці звинувачення, замість того щоб провести позитивну аргументацію за цю угоду», – зазначає Марк Генессі.

В ЄС уже роздумують, яким чином обійти можливе голосування Ірландії проти Лісабонської угоди. Зокрема, один із членів французького уряду вже висловив одну із думок, які побутують в ЄС, про те, що будь-яка держава, яка відкидає угоду, мала б вийти зі складу Європейського Союзу. Інші ж вважають, що карати Ірландію таким чином було б несумісним із демократичною практикою.


В ІНШИХ ЗМІ

Загрузка...
Loading...
XS
SM
MD
LG