Доступність посилання

ТОП новини

Боснійські мусульмани подають до суду на ООН


Прага – Чи можна судити ООН за те, що ця міжнародна організація не змогла захистити тисячі боснійських мусульман у Сребрениці в 1995 році? Над цим питанням розмірковує голландський суд, до якого звернулися родичі загиблих. У неспроможності захистити їхніх рідних вони звинувачують і голландський уряд, адже миротворці, які відповідали за безпеку боснійських мусульман, були з Нідерландів. ООН тим часом посилається на свій імунітет від судових переслідувань. Не визнає своєї провини і голландський уряд.

Перепоховання рештків 465 мусульман, які загинули у 1995 році біля Сребрениці. Цвинтар Потокарі, 11 липня 2007 р.
Близько 6 тисяч родичів мусульман, загиблих у Сребрениці, намагаються домогтися не лише моральної, але й кримінальної відповідальності голландського уряду та ООН. Тоді, у липні 1995 року, «блакитні шоломи» ООН не зуміли захистити 8 тисяч мусульманських чоловіків і хлопців від різанини, яку влаштували боснійські серби під проводом генерала Радка Младича. Боснійський анклав тоді охороняли голландські війська під прапором ООН.

Гасан Нуганович, у якого в Сребрениці загинули батьки і брат, говорить, що подати позов до суду було моральним обов’язком перед його родиною. «Я мусив це зробити. Мою родину вбили і частково відповідають за смерть моєї матері, батька і брата голландські солдати і офіцери. Без цього позову я не зміг би далі жити. Я вимагаю справедливості», – наголошує він.

«Буде більше боротьби навколо політики, ніж навколо юридичних аспектів»

Голландський адвокат Нугановича Лізбет Цегфельд говорить, що її клієнт, якому чудом вдалося вижити, має серйозні підстави для позову.

«У нього сильні позиції. Його родину доставили ворогу, що саме по собі вже є злочином. Голландія була на чолі контингенту ООН. Тож із юридичної позиції позов сильний, але тут є і політична складова. Справа проти уряду, і я думаю, буде більше боротьби навколо політики, ніж навколо юридичних аспектів», – зазначила адвокат.

Але адвокат голландського уряду Берт-Ян Гутцаґерс говорить, що справжня відповідальність лежить на боснійських сербах, а ООН повинна мати можливість діяти без загрози судового переслідування. Генерала Радка Младича судили за військові злочини, в тому числі і за геноцид в Сребрениці, що визнав Гаазький трибунал, але заарештувати Младича досі не можуть.

Що ж до імунітету ООН, то жодна міжнародна організація не має бути понад законом, вважають адвокати жертв.

Цей суд, що розпочався в Голландії, буде в центрі уваги у багатьох країнах світу, адже місії ООН розміщені в багатьох гарячих точках. На думку оглядачів, якщо голландський суд прийме справу до провадження, ООН буде ще важче виконувати миротворчу роль, бо уряди, які й зараз неохоче беруть участь у миротворчих акціях, будуть ще більше боятися відправляти своїх військових під прапором цієї організації.
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG