Доступність посилання

ТОП новини

Політичні баталії в сербському парламенті


Анамарія Рамач

У Сербії сьогодні має продовжитися перша сесія парламенту, на якій мають обрати спікера. Вчорашнє засідання було перервано, оскільки все завершилося полемікою між новою більшістю та опозицією. Більшість сформували демократична коаліція «За європейську Сербію», яку очолює глава держави Борис Тадич, та Соціалістична партія, яку раніше очолював нині покійний президент Слободан Мілошевич.


Демократи та соціалісти разом мають понад 126 голосів. Саме скільки потрібно для формування парламентської більшості. Проте через процедурні перешкоди вчорашня сесія тривала лише дві години – з 16-ої до 18-ої.

Депутати від опозиційних партій, а це партія відставного Прем’єра Воїслава Коштуніци та Радикальна партія Воїслава Шешеля заявляли, що парламентська адміністрація порушила регламент, оскільки скликала їх лише день тому. Але вони готові блокувати парламент скільки завгодно, а єдиною метою опозиції було довести, що демократи та соціалісти неспроможні сформувати владу, оскільки впродовж 15 років вони були політичними ворогами. Ультранаціоналісти через це намагалися якомога більше ображати соціалістів, які в дев’яності роки були їхніми партнерами у владі.

Спікера вчора на сесії не обрали через формальну причину

Йдеться про несправну електронну систему для реєстрації депутатів. О 18-ій годині головуючий, а це найстарший за віком депутат, лідер Партії пенсіонерів Йован Кркобабич, оголосив, що сесія продовжиться сьогодні о десятій годині. Єдиним кандидатом на посаду спікера є Славіца Дюкич-Деянович, депутат від Соціалістичної партії. Однак кандидатом може стати кожний депутат, якщо він набере підписи тридцяти колег.

Оглядачі у Белграді вважають, що новий уряд буде сформований до кінця тижня. Таке сподівання вчора висловив і Брюссель, який заодно привітав Сербію.

Драґан Маркович Палма, представник коаліції навколо соціалістів, переконаний, що цього разу Сербія матиме уряд, який працюватиме весь термін, тобто, 4 роки: «Цей уряд буде проєвропейським та національним, який буде відстоювати інтереси Сербії, так як це зробив президент Тадич у Раді Безпеки. Нам не слід бути емоційними, емоції треба залишити в сім’ї. Цей уряд має бути прагматичним, і він буде намагатися допомогти кожній людині у Сербії».

Демократи і соціалісти зійшлися: головою уряду має стати кандидат від коаліції «За європейську Сербію», котра має 102 з-поміж 250 депутатів. Проте й у проєвропейській коаліції відносини далекі від ідеальних, адже глава держави Тадич та керівництво його партії вчора упродовж майже п’яти годин обговорювали кандидатів у прем’єри. Тадич наполягав на тому, щоб головою уряду став міністр закордонних справ Вук Єремич, а більшість його однопартійців вимагає, аби владу очолив міністр фінансів Мірко Цветкович.

(Белград–Прага–Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG