Доступність посилання

ТОП новини

Україна нагородила директора будапештського Музею терору за правду про Голодомор


Орден України «За заслуги ІІІ ступеня» отримала керівник будапештського Музею терору Марія Шмідт. Вона нагороджена, як випливає з указу Президента України Віктора Ющенка, за вагомий особистий внесок у висвітлення правди про голодомор 1932-33 років в Україні.

Український орден Марії Шмідт у будапештському Музеї терору вручив посол України Дмитро Ткач. Такою високою державною відзнакою України в Угорщині нагороджують вперше.

Річ у тім, що ще у 2003 році за безпосередньої участі Марії Шмідт у музеї, який вона очолює 6 років поспіль, відбулася наукова історична міжнародна конференція про Голодомор 1932-33 років. Відтак тут організували виставку картин українського живописця Валерія Франчука «Розгойдані дзвони пам’яті».

За сприяння української громади Угорщини в цьому музеї відбулася демонстрація фільму «Жнива розпачу» з угорським перекладом. Крім того, як зазначила голова центрального органу самоврядування українців Угорщини і керівник президії Європейського конгресу українців Ярослава Хортяні-Гук, Марія Шмідт доклала чималих зусиль, щоб про голодомор українців написали у провідних періодичних виданнях Угорщини і вживали сам вислів «голодомор» без перекладу на угорську мову.

Установа, яку очолює Марія Шмідт, функціонує з 2002 року. Та назву Музею терору та жертв диктатур ХХ століття отримала задовго до свого відкриття. Свого часу тут знаходилася штаб-квартира Угорської націоналістичної партії. Після Другої світової війни сюди переселили таємну політичну поліцію, котру в кількаповерховому будинку на проспекті Андраша незабаром витіснила державна служба безпеки, відома у 1956 році під сумнозвісною абревіатурою AVH.

«Українці таки сильний народ»

У розмові з Радіо Свобода, бажаючи українцям успіхів у майбутньому, директор будапештського музею терору водночас закликає їх не забувати і про своє минуле.

«Важливо, щоб вони про це пам’ятали, про страждання, яких зажили українці у 1920 роках під час першої хвилі голодомору, у 1932-33 роках і так само за часів третього голоду, але вже по війні. Голодомор був великим випробуванням для українського народу і дуже добре свідчить про те, що диктаторська влада йшла на будь-які злочини задля досягнення своєї мети... Необхідно, щоб всі знали про це. І коли українці схиляють голови перед жертвами голодоморів, вони свідомі того, що втрати і ця трагедія зміцнює націю, адже коли люди вміють пережити це, віднайти самих себе, цим самим вони забезпечують потенціал майбутнім поколінням. А з усього видно, що українці таки сильний народ», – зазначила Марія Шмідт.

Марія Шмідт також висловила готовність допомогти українським колегам тематично вибудувати експозицію майбутнього національного музею жертвам комуністичної диктатури в Києві. Будапештський Будинок терору – єдина установа музейного типу в світі, де йдеться про злочини авторитарних режимів. У числі схвальних оцінок про його роботу можна знайти відгуки відомого українського правозахисника, колишнього політв’язня Євгена Сверстюка, дружини Президента України Катерини Ющенко та інших.

(Угорщина – Прага – Київ)

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...
XS
SM
MD
LG