Доступність посилання

ТОП новини

Найпопулярніші інтелектуали світу сильні не лише думкою


Мусульмани перемогли у цьогорічному рейтингу світовий Публічних Інтелектуалів. Серед списку 20 Публічних Інтелектуалів, який щорічно публікує впливовий американський журнал, 10 перших місць посіли мусульманські мислителі. Туреччина представлена відразу двома інтелектуалами, серед яких лауреат Нобелівської премії письменник Орхан Памук. А першим представником країни, яка повністю знаходиться на європейському континенті, є британський історик Бернард Льюіс, який, щоправда, мешкає у Сполучених Штатах.

Свій рейтинг журнал «Форен Полісі» (тобто «Закордонна Політика», складає вже багато років, але цього року його редакторів чекав сюрприз. Читачі журналу з усього світу, які могли запропонувати кандидатуру та проголосувати за неї протягом місяця на сайті журналу, вибрали переважно мусульманських вчених, політиків, громадських діячів та письменників. У голосуванні взяло участь рекордних півмільйона осіб.

Найбільше голосів набрав турецький релігійний лідер Феттулах Ґюлен, якого в його рідній країні одночасно шанують і сварять. Його вчення про помірковані ісламські принципи має мільйони послідовників по цілому світу, але в самій Туреччині в ньому вбачають загрозу світському устрою держави. Тож Ґюленові довелося покинути країну і переселитися до Сполучених Штатів.

Ще один турецький інтелектуал зі списку найвпливовіших – письменник Орхан Памук, чиї книжки про складні стосунки його країни з релігією, демократією та сучасним світом дали йому світове визнання та обернулися проблемами з владою. Нобелівський лауреат з літератури ледь не потрапив до в’язниці через свої погляди на вірменський геноцид та долю курдів у Туреччині. Турецька Феміда розцінила їх як образливі для турецької ідентичності. Тож тепер він також живе в Сполучених Штатах та викладає в Колумбійському університеті.

Серед інших мусульманських інтелектуалів, фінансист Мугаммад Юнус, який також отримав Нобелівську премію за ідею мікрофінансування, що допомогла боротися з бідністю не лише в його рідній країні, Бангладеш, а здобула популярність у понад 100 країнах світу. Першим немусульманином у рейтингу є американський лінгвіст і політичний активіст Наум Хомський. Його критика американської зовнішньої політики та ліворадикальні ідеї зробили з нього суперечливу постать, але його наукові заслуги незаперечні. Адже він започаткував цілі галузі лінгвістичних досліджень.

А першим представником європейського континенту в списку Публічних інтелектуалів є британський історик Бернард Льюіс. Цікаво, що і він прославився, перш за все, дослідженнями Близького Сходу та мусульманських суспільств. Серед інших європейців, письменник і науковець, італієць Умберто Еко, шахіст та політичний діяч із Росії Гаррі Каспаров та ще один британець – біолог Річард Доукінс.

І все ж, чому серед публічних інтелектуалів вперше домінують мусульмани? Редактори журналу дають таку відповідь. «Публічні інтелектуали», кажуть вони, це люди, які вміють спілкуватись і доносити свої ідеї до широкої громадськості у різних частинах світу. Вони також знаходять шляхи для найбільш ефективних способів комунікації. Тож коли турецька щоденна газета «Заман», яка тісно пов’язана з переможцем рейтингу Фетуллахом Ґюленом, повідомила про проведення рейтингу, голоси на його підтримку посипалися як із мішка. Голосуючи за одного мусульманина, його прихильники проголосували і за інших.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Марія Щур

    В ефірі Радіо Свобода, як Марія Щур, із 1995 року. Кореспондент, ведуча, автор програми «Європа на зв’язку». Випускниця КДУ за фахом іноземна філологія та Центрально-Європейського університету в Празі, економіст. Стажувалася в Reuters і Financial Times у Лондоні, Франкфурті та Брюсселі. Вела тренінги для регіональних журналістів.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG