Доступність посилання

ТОП новини

Саміт ЄС – Росія заслали в нафтове серце Сибіру (європейська преса)


Європейська преса приділяє в четвер багато уваги самітові ЄС – Росія, який відкривається цього дня, й висловлює сподівання на краще в відносинах цих сторін. Грузія ж ставить ці сподівання під сумнів. А ще газети не забувають про чемпіонат Європи з футболу – і не лише про нинішній, а й про наступний.

«Лідерів ЄС заслали в Сибір на переговори, що символізують зміну влади» – так назвав свою статтю оглядач британського щоденника The Times. Він нагадує про «політичний символізм» місця, де відбуватимуться «пошуки нових відносин із Кремлем» за президента Дмитра Медведєва – міста Ханти-Мансійська, «сибірського серця нафтових багатств країни». Саме енергетична безпека має бути головним питанням переговорів – багато з країн ЄС непокояться, що Євросоюз надто вже залежний від Росії, пише газета. А найвідчутнішим результатом саміту вона називає очікувану заяву, що вже 4 липня в Брюсселі мають початися переговори про нову угоду про партнерство і співпрацю між ЄС і Росією. The Times також додає, що Володимир Путін, тепер прем’єр-міністр, навряд чи буде на саміті – але його величезна політична присутність напевне ширятиме над переговорами.

Оглядач іншого британського щоденника, The Financial Times, пише про сподівання, що саміт нарешті зможе стати зустріччю однодумців. Із російського боку буде неперевірений президент Дмитро Медведєв. Володимир Путін, його попередник, а нині прем’єр-міністр, не приїде до міста нафтового буму Ханти-Мансійська – без сумніву, щоб довести, що він уже не тягне за нитки влади. Але цьому мало хто вірить, додає автор. Діловий щоденний наводить слова комісара ЄС із зовнішніх відносин Беніти Ферреро-Вальднер, що Євросоюз хоче «відімкнути потенціал партнерства». Частина проблеми – взаємне нерозуміння. Керівництво в Москві завжди не полюбляло й не дуже поважало європейські інституції, зауважує The Financial Times. А делегації з Брюсселя все намагалися бути представниками і заможних старих членів ЄС, які більше зацікавлені в бізнесі з Росією, і «колючіших» нових членів, більшість яких, колишні радянські республіки чи сателіти, й далі підозріливо ставляться до імперських інстинктів Росії.

А в статті ще одного британського щоденника The Guardian його оглядач пише, що нинішній саміт має стати для європейських лідерів такою потрібною їм можливістю закласти новий тон у відносинах із Москвою і заохотити Дмитра Медведєва «бути самим собою». Газета нагадує, що думка про холодні зими ніколи далеко не полишала голови європейських керівників, а попередній президент Володимир Путін дедалі більше дратувався від критики через його згортання досягнень громадянського суспільства й придушення незалежних голосів. Відтак ЄС почав спускати на гальмах свої засадничі цінності, хибно вважаючи, що розмови про права людини поставлять під загрозу енергетичні й безпекові інтереси Європи, пише The Guardian. І хоча рівень політичної незалежності Медведєва від його ментора й нині прем’єр-міністра Путіна ще не ясний, саміт залишає ЄС вікно можливості, додає видання.

Водночас президент Грузії Міхеїл Саакашвілі закидає Росії «царську поведінку» – про це йдеться в його інтерв’ю німецькому щоденникові Die Welt. За його словами, російське керівництво підриває безпековий порядок у Європі часів по «холодній війні», бо воно розтоптує права малих держав. Росія і прем’єр-міністр Володимир Путін підривають саме принципи непорушності кордонів і рівності прав великих і малих держав, заявив грузинський керівник. За його словами, така поведінка Росії щодо Грузії – «це тільки початок: завтра це буде Україна, потім – держави Балтії й Польща». В інтерв’ю Die Welt Міхеїл Саакашвілі також сказав, що не впевнений, чи Дмитро Медведєв має власну політику, а чи перейняв її в спадок від свого попередника.

Тим часом преса не забуває й про стривоженість навколо майбутнього чемпіонату Європи з футболу 2012 року. Італійський щоденник La Stampa подає коротку відповідь керівника УЄФА Мішеля Платіні на спекуляції, буцім він може вже найближчими днями оголосити про нездатність Польщі й України провести цей захід: «Польща і Україна – інспекція 2–3 липня, рішення восени».

Напередодні, в середу, він висловив свою позицію французькому щоденникові Le Monde іще чіткіше: «Я вирушаю туди 2 липня, щоб познайомитися з ситуацією. Я знаю, що існують певні спекуляції щодо можливості передати змагання іншим країнам – наприклад, Іспанії. На нинішній момент ідеться про чутки без жодних підстав».

А польський щоденник Puls Biznesu наводить думку експертів, які вже порахували, у що фінансово обійдеться УЄФА можливе перенесення Євро-2012 із Польщі й України до якихсь західних держав. 85 мільйонів поляків і українців є для спонсорів чемпіонату маркетинговим ринком із величезним потенціалом зросту, тоді як у західних країнах цей ринок уже переповнений. УЄФА не піде на перенесення змагань, бо з західних ринків уже не витягти стільки грошей, переконані фахівці-фінансисти, яких цитує Puls Biznesu. На їхню думку, на чемпіонаті Європи в Польщі й Україні УЄФА заробить 1 мільярд 200 мільйонів євро, а в західноєвропейському варіанті – на півмільярда євро менше.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Сергій Драчук

    Почав співпрацю з Радіо Свобода з самого початку 1990-х, із 1992-го – постійно, спершу в Києві, з 1995-го – в штаб-квартирі в Празі.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG