Доступність посилання

ТОП новини

«Дім Свободи» гостро критикує Росію, Азербайджан і Казахстан


Прага – Американська неурядова організація «Фрідом Гаус» («Дім Свободи») оприлюднила свій щорічний звіт з оцінками демократії у світі. Зокрема, йдеться про те, що багаті енергоносіями країни, насамперед, Росія – придушують демократію на пострадянському просторі. «Дім Свободи» вказує у своєму звіті «Нації в дорозі» за 2007 рік, у першу чергу, на такі антидемократичні режими як в Росії, Азербайджані і Казахстані. А Україну в цьому звіті названо «вільною державою», так само як і три пострадянські країни Балтики.

Директор дослідницьких програма «Дому Свободи» Крістофер Волкер вважає, що енергетично багаті країни такі як Росія, Казахстан, Азербайджан є своєрідними антидемократичними лідерами в регіоні.

«В найбільш важливих напрямках відповідальності і прозорості три провідних енергетичних багатії пострадянського простору проявляють явний спад щодо наших оцінок демократії», – зазначив Крістофер Волкер.

У звіті «Дому Свободи» насамперед Росія названа «провідною антидемократичною силою» на пострадянському просторі. Американські правозахисники вважають, що правляча еліта цієї країни у 2007 році ще більше придушувала політичний плюралізм, свободу ЗМІ, права виборців завдяки так званому «залізному трикутнику» – офіційній владі, великим промисловцям і службі безпеки.

Росія подає поганий приклад сусідам

«Дім Свободи» називає нинішні процеси в Росії «експериментом авторитарного капіталізму», де відчувається повне неприйняття західних демократичних принципів та зовнішньої критики російських авторитарних порядків. Підтвердженням останнього можуть бути і слова нового керівника уряду Володимир Путін, який заявив. «Страхи з приводу відсутності в Росії прав людини сильно перебільшені. І взагалі, на мій погляд, ця тема є якби інструментом тиску на Росію з метою досягнення якихось цілей, що не мають прямого відношення до прав людини».

Автори звіту вважають, що однією з головних цілей нинішньої зовнішньої політики Росії є вироблення «більш жорсткої і войовничою позиції щодо її сусідів». «Дім Свободи» наводить тут приклади ставлення Росії, зокрема, до Грузії, Естонії, України. У звіті також зазначено, що частина країн пострадянського простору все більше бере приклад із Росії. Йдеться, зокрема, про багаті енергетичним ресурсами Казахстан і Азербайджан, де також ослаблюється громадянське суспільство, чиниться тиск на виборців, на пресу і судочинство.

Завдяки фактору енергії антидемократичні сили об’єднуються

Американські дослідники демократії в світі вважають, що енергетичні ресурси є лише фактором зміцнення авторитарних тенденцій у низці країн але не причиною. «Дім Свободи» наголошує, що завдяки фактору енергії антидемократичні сили об’єднуються, що веде до розколу між демократичними державами – споживачами енергії і державами, які продають ці енергоносії. Цей розкол став особливо помітним в рамках ОБСЄ, коли авторитарні уряди змогли тут нав’язати деякі свої підходи до оцінки демократії і це призвело навіть до того, що в 2010 році головуватиме в ОБСЄ авторитарний Казахстан.

Автори американського звіту також звертають увагу на таке явище, як «втома від реформ», характерне для країн із молодою демократією, членів ЄС – Словенії, Латвії, Румунії.

Звіт «Дому Свободи» відзначає Україну, як «вільну державу» але критикує її за відсутність політичної стабільності, слабкість демократичних інституцій і недовершеність конституційної реформи, а також за «домінуючу в українському суспільстві корупцію» та слабкість судової системи, якою маніпулюють «сильні політичні гравці».
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG