Доступність посилання

ТОП новини

У столиці Монголії надзвичайний стан через післявиборчий безлад


Важка армійська техніка біля будівлі парламенту країни, Улан-Батор, 2 липня 2008 р.

Монголія, яка впродовж багатьох років рекламувалася як стабільна посткомуністична держава, острів демократії між Росією та Китаєм, стала останніми днями центром політичного неспокою. Президент Намбарин Енхбаяр оголосив у столиці Улан-Баторі надзвичайний стан через заворушення після недільних виборів до парламенту. Внаслідок цих подій 5 осіб загинули.

Демонстранти вимагали переглянути результати виборів до парламенту – Великого державного хуралу. Прихильники однієї з двох найбільших партій країни, Демократичної, називають ці вибори «брудною фальсифікацією», хоча їхніх офіційних результатів іще немає, й очікують на них не скоро.

Але перші неофіційні дані, як виглядає, свідчать про перемогу іншої провідної партії – Монгольської народно-революційної. Ця партія колишніх комуністів може отримати десь близько 45 депутатських місць із 76 наявних.

Тож у вівторок кілька тисяч невдоволених цим вийшли на вулиці Улан-Батора – а заодно спалили й пограбували Центральний будинок МНРП і потрощили сусідній Палац культури.

Влада кинула на придушення заворушень понад півтори тисячі поліцейських з гумовими кулями й подразливим газом, але вони ледь впоралися з завданням протягом ночі.

Тим часом у столиці запроваджено чотириденний надзвичайний стан, який означає заборону зборів, обмеження діяльності незалежних ЗМІ, комендантський час у нічні години і дозвіл на застосовування сили проти демонстрантів.

Протести проти результатів виборів до парламенту у Монголії, Улан-Баторі, 1 липня 2008 р.
За офіційними даними, внаслідок безладу в Улан-Баторі у вівторок загинули 5 осіб і понад 300 поранені; повідомляють і про близько 700 затриманих.

Спокій перед бурхливою фазою?

Нині в центрі столиці тихо й спокійно – все контролюють війська, які блокують підходи до центральної частини Улан-Батора, повідомив у середу Радіо Свобода представник Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у Монголії Бертран Демулен, офіс якого практично в самісінькому центрі міста.

Присутні на виборах міжнародні спостерігачі визнали їх відкритими і чесними. Президент Монголії Намбарин Енхбаяр визнав, що під час голосування у неділю були й порушення, але закликав громадян до спокою.

Спостерігачі ж вважають, що молода монгольська демократія вступила у бурхливу фазу.

Тим часом із виборами пов’язана доля не тільки політичних партій, а й величезних родовищ міді, золота та вугілля, які через брак закону про надра все чекають на інвесторів.

Демократична партія вимагає, щоб право на частку у видобувних галузях мали й приватні компанії, а МНРП виступає за збереження державного контролю в мінеральних галузях Монголії.

У попередньому парламенті ці партії, що мали тоді майже порівну голосів, були змушені створити «широку коаліцію», яка за час свого існування так і не змогла домовитися з жодного з суперечливих питань.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Василь Зілгалов

    Із Радіо Свобода співпрацюю з 1989 року. Переїхав з Мюнхена до Праги у березні 1995 року. Народився в сталінській Україні. Троє з родини загинули від голоду у 1932-33 роках. Мати ледве уціліла в 1933-му. Батько пройшов Колиму але система все ж знищила його. Окрім батька, тоталітаризм згубив чотирьох моїх дядьків. Закінчив історичний факультет. Викладав методологію історії. Підготував дві дисертації. Чимало написав. Журналістом став з 1969 року, після вторгнення радянських військ до Праги. Опублікував роботи з історії політичної публіцистики, книги з історії українських міст, дослідження про Василя Пачовського, з історії української еміграції.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG