Але перші неофіційні дані, як виглядає, свідчать про перемогу іншої провідної партії – Монгольської народно-революційної. Ця партія колишніх комуністів може отримати десь близько 45 депутатських місць із 76 наявних.
Тож у вівторок кілька тисяч невдоволених цим вийшли на вулиці Улан-Батора – а заодно спалили й пограбували Центральний будинок МНРП і потрощили сусідній Палац культури.
Влада кинула на придушення заворушень понад півтори тисячі поліцейських з гумовими кулями й подразливим газом, але вони ледь впоралися з завданням протягом ночі.
Тим часом у столиці запроваджено чотириденний надзвичайний стан, який означає заборону зборів, обмеження діяльності незалежних ЗМІ, комендантський час у нічні години і дозвіл на застосовування сили проти демонстрантів.
За офіційними даними, внаслідок безладу в Улан-Баторі у вівторок загинули 5 осіб і понад 300 поранені; повідомляють і про близько 700 затриманих.
Спокій перед бурхливою фазою?
Нині в центрі столиці тихо й спокійно – все контролюють війська, які блокують підходи до центральної частини Улан-Батора, повідомив у середу Радіо Свобода представник Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) у Монголії Бертран Демулен, офіс якого практично в самісінькому центрі міста.
Присутні на виборах міжнародні спостерігачі визнали їх відкритими і чесними. Президент Монголії Намбарин Енхбаяр визнав, що під час голосування у неділю були й порушення, але закликав громадян до спокою.
Спостерігачі ж вважають, що молода монгольська демократія вступила у бурхливу фазу.
Тим часом із виборами пов’язана доля не тільки політичних партій, а й величезних родовищ міді, золота та вугілля, які через брак закону про надра все чекають на інвесторів.
Демократична партія вимагає, щоб право на частку у видобувних галузях мали й приватні компанії, а МНРП виступає за збереження державного контролю в мінеральних галузях Монголії.
У попередньому парламенті ці партії, що мали тоді майже порівну голосів, були змушені створити «широку коаліцію», яка за час свого існування так і не змогла домовитися з жодного з суперечливих питань.
(Прага – Київ)