Доступність посилання

ТОП новини

ОБСЄ дала Киргизстану надію на «президентство»


Курманбек Бакієв (зліва) і Олександр Стубб, Бішкек, 1 липня 2008 року.
Дар‘я Марченко

Не обов’язково мати великі поклади природних ресурсів, щоб отримати шанс очолити Організацію безпеки та співпраці в Європі. Чинний голова ОБСЄ заявив, що Киргизстан у перспективі може перебрати на себе керівництво організацією, оскільки країна на гарному рахунку у правозахисників.

Найближчими роками Киргизстан може розраховувати на головування в ОБСЄ, заявив чинний голова організації, міністр закордонних справ Фінляндії Олександр Стубб під час зустрічі з президентом країни Курманбеком Бакієвим. Про це в інтерв’ю Радіо Свобода заявив речник Бакієва Нурлан Шакієв.

«Під час зустрічі з Бакієвим Стубб зазначив, що у Центральній Азії Киргизстан лідирує у галузі дотримання прав людини і розбудови відкритого демократичного суспільства. Окрім цього, він заявив, що Киргизстан – після Казахстану – має гарний шанс очолити ОБСЄ», – зазначив речник президента.

Не існує зразкових прикладів демократії, але її стан у Киргизстані є предметом гордості місцевої влади: опозиція представлена у парламенті, існують незалежні ЗМІ, активна громадськість.

Тривогу викликає Казахстан

Протилежна ситуація у Казахстані, який має стати першою центральноазійською державою, що очолить ОБСЄ у 2010 році. Члени організації стурбовані порушеннями під час виборів, утисками опозиційних партій, станом свободи преси в країні та іншими «правозахисними питаннями». Напруга трохи спала, коли офіційна Астана пообіцяла здійснити низку реформ за кілька наступних років.

Цього тижня у столиці Казахстану розпочинається щорічна сесія Парламентської асамблеї ОБСЄ. Кілька її учасників, у тому числі президент Асамблеї Йоран Леннмаркер, заявили про недостатній прогрес країни у виконанні обіцянок. Інші вважають, що сумнівні ініціативи Казахстану можуть заплямувати репутацію ОБСЄ.

Головний редактор лондонського Інституту з висвітлення війни та миру Джон Маклеод вважає, що заява Стубба стосується як членів ОБСЄ, які сумніваються у президентстві Казахстану, так і країн Центральної Азії.

«Очевидно, що Киргизстан більше за інші країни Центральної Азії придатний до головування в ОБСЄ, оскільки він найбільш просунутий у галузі демократії, попри те, що останніми роками країна мала певні проблеми. Тож із-поміж інших країн, у тому числі Казахстану, це найкращий вибір», – зауважив Джон Маклеод.

Голова ОБСЄ наївний?

Проте є й такі, котрі вважають голову ОБСЄ наївним за роздачу авансів Киргизстану. Так, лідер опозиційного руху «За справедливість» Алібек Джекшенкулов заявив: «Він став головою ОБСЄ нещодавно, він вперше приїхав до Центральної Азії, тож він не дуже обізнаний у ситуації в центральноазійських країнах».

Киргизька громадська організація «Інтербілім» також оприлюднила заяву, в якій йдеться, що країна недостатньо зріла політично для головування в ОБСЄ. У якості аргументу вона навела результати минулорічних виборів, за якими пропрезидентська партія отримала понад 80% місць у парламенті.

Однак черговим аргументом на користь потенційного головування Киргизстану в ОБСЄ стало рішення Конституційного суду. Днями він скасував закон, який дає право місцевій владі дозволяти або забороняти громадські збори – нечувана для країн Центральної Азії ініціатива.

(Київ – Прага)

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG