Доступність посилання

ТОП новини

У Берліні відкрили нове посольство США


Через майже сімдесят років американські дипломати повернулися на історичне місце, де перед початком Другої світової війни колись вже стояло посольство США. Паризька площа, 2, у безпосередній близькості від Бранденбурзьких воріт, біля легендарного готелю «Адлон». Разом зі зведенням нової будівлі диппредставництва зникла й остання дірка в архітектурному комплексі в центрі об’єднаного Берліна. «Сьогодні особливий день у німецько-американських відносинах. Сьогодні замикається коло», – сказав міністр закордонних справ Німеччини Франк Вальтер Штайнмайєр.

На урочистості з нагоди відкриття посольства запросили 4500 гостей. Серед промовців – канцлер Німеччини Анґела Меркель, американський посол Вільям Тімкен і колишній президент США Джордж Буш-старший. Напередодні в Берліні йому вручили Премію Генрі Кіссінджера за визначний внесок у розвиток трансатлантичних відносин. Екс-президент заявив, що завжди був переконаний у тому, що Німеччина, нарешті, повинна взяти долю у власні руки. Ця країна заслужила своє місце в світі, і про неї не можна постійно судити з огляду на минуле, вважає Буш-старший.

Будівництво супроводжувалося суперечками

Америка стала останньою країною Заходу, яка відкрила в об’єднаному Берліні нове посольство. Спочатку будівництво планувалося завершити 1999-го року. Але через напади на американські посольства в Танзанії та Кенії, а згодом через теракти в Нью-Йорку, каліфорнійському архітектурному бюро Moor-Ruble-Yudell довелося переробляти плани, враховуючи нові вимоги безпеки.

Не сприяла прискоренню будівництва й суперечка між США й берлінським сенатом. Американська сторона наполягала на тому, аби частково змінити перебіг вулиць, щоб можна було ефективніше організувати охорону посольства. Нарешті 2002 року вдалося досягти компромісу. Тротуар біля посольства розширили, створивши таким чином своєрідну буферну зону. Вздовж тротуарного бордюру щільно вмонтували масивні стовпчики. Внутрішню захисну лінію утворив імпозантний залізний паркан.

«Жахливо, але надійно»

Посилені заходи безпеки не залишилися без наслідків і для самої будівлі. «Жахливо, але надійно» – так назвало свій коментар Інтернет-видання Der Westen. Газета Kölner Stadt-Anzeiger написала про «Сіру мишу на Паризький площі». Один із інших часописів розгледів у новому американському посольстві в Берліні «архітектурну суміш каліфорнійського постмодернізму та вимог антитерористичних експертів».

Як би там не було, німецькі коментатори вказують також на неперевершене символічне значення відкриття в Берліні нової будівлі посольства США. Той факт, що, попри сумніви в сенсі безпеки, Сполучені Штати залишили його в самому центрі німецької столиці, свідчить, на думку оглядачів, про значення, яке США надають Німеччині в трансатлантичних відносинах.

Урочистості з нагоди відкриття нової будівлі американського посольства в Берліні триватимуть також у суботу: очікується, що на свято Америки біля Бранденбурзьких воріт прийде щонайменше 200 тисяч гостей.

(Берлін-Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG