Доступність посилання

ТОП новини

Шахтарська праця: між життям і смертю. Чому українське вугілля вважається найбільш кривавим і хто захистить українських гірників?


Гості Вечірньої Свободи: лідер незалежної профспілки гірників Михайло Волинець і представник партії Регіонів, Владислав Лук’янов

Владислав Лук’янов та Михайло Волинець у студії Радіо Свобода
(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)

Роман Скрипін: Ми сьогодні знову говоримо про шахтарську працю. Дякувати Богові, приводом для цього не буде чергова аварія на копальні з численними людськими жертвами.

Навпаки, ми сьогодні будемо говорити про ті речі, які, можливо, здатні убезпечити Україну від днів трауру.

Є такий законопроект «Про підвищення престижності шахтарської праці». Кабмін запропонував платити гроші шахтарям не за тонни, а за години.

Автори кажуть: врахували усі побажання працівників. Противники ж вважають: перехід на погодинну оплату завчасний і необґрунтований.

Є так само й депутатський проект.

Шановні гості, а в чому ж принципова різниця поміж цими двома законопроектами, які дбають, нібито, про одне й те ж саме?

Михайло Волинець: По-перше, я являюся також співавтором у розробці законопроекту «Про підвищення престижності шахтарської праці» від депутатської групи. Але я брав активну участь у розробці законопроекту, разом з урядом, урядового варіанту.

Михайло Волинець: У депутатському законопроекті передбачається лише охопити певними пільгами, преференціями, підтримкою шахтарів, які видобувають вугілля. В урядовому це торкається всіх працівників, які зайняті на підземних роботах.
Урядовий варіант набагато кращий. У депутатському законопроекті передбачається лише охопити певними пільгами, преференціями, підтримкою шахтарів, які видобувають вугілля. В урядовому це торкається всіх працівників, які зайняті на підземних роботах. Це гірники не тільки з видобутку вугілля, а й залізної та марганцевої руди, кольорових руд, цирконію та багатьох інших.

Роман Скрипін: Принципова є різниця?

Михайло Волинець: Це перше, що пільги будуть розповсюджуватися на всіх.

Принципова позиція в тому, що в урядовому передбачається суттєво підняти зарплату шахтарів шляхом переведення шахтарів на погодинну оплату праці, таким чином забезпечити дотримання правил техніки безпеки.

Роман Скрипін: А в депутатському проекті цього немає?

Михайло Волинець: Так.

Потім у депутатському передбачено, що шахтарі можуть отримувати пенсію на рівні 80% від середнього заробітку, якщо вони працюють 20 років. В урядовому передбачено, що якщо шахтарі працюють 15 років.

Михайло Волинець: В урядовому передбачається суттєво підняти зарплату шахтарів шляхом переведення шахтарів на погодинну оплату праці, таким чином забезпечити дотримання правил техніки безпеки.
Потім ціла низка є пільг, передбачена в урядовому, які забезпечують навчання шахтарів, які мають певний стаж роботи на підприємстві, наприклад, 3 роки. Діти шахтарів, які відпрацювали 15 років під землею, мають право зараховуватися в першу чергу у вищі державні заклади, де фінансування буде за рахунок бюджету.

Роман Скрипін: Пане Владиславе, Ви можете погодитися з констатацією принципової різниці поміж двома законопроектами, щоб не повторюватися, чи ні?

Владислав Лук’янов: Я не бачу дуже принципової різниці. Зрозуміло, що кабмінівський варіант закону був «здертий», як через кальку, з попереднього закону і трохи більше розширене тлумачення деяких питань.

Роман Скрипін: Ну, він ліпший за депутатський чи гірший?

Михайло Волинець: Діти шахтарів, які відпрацювали 15 років під землею, мають право зараховуватися в першу чергу у вищі державні заклади, де фінансування буде за рахунок бюджету.
Владислав Лук’янов: Я не можу сказати, що хоч якийсь із цих законів набагато ліпший.

Головне, що мені хотілося б сказати, що добре те, що ці закони покращують соціальні умови людей, які працюють у гірничій галузі.

Роман Скрипін: Обидва закони?

Владислав Лук’янов:
Обидва.

Є негатив у цих законах. Це однобоке вирішення цього питання.

Приведу один приклад. Сучасна копальня коштує десь до мільярда доларів. Для того, щоб побудувати нормальну, сучасну копальню, яка повинна давати «нагора» десь 2-3 мільйони тонн вугілля на рік, і вартість кожного з цих законів десь приблизно на рівні 2 мільярдів гривень на рік. Можна було передбачити в бюджеті такі кошти для того, щоб покращити.

Владислав Лук’янов: Сучасна копальня коштує десь до мільярда доларів.
Але це питання буде вирішувати тільки зовнішню частину. Воно не буде вирішувати всі складнощі ситуації, яка склалася в гірничому комплексі, а особливо у вугільній промисловості, тому що це питання – це тільки покращення соціальних умов. Немає жодних питань стосовно інвестицій...

Роман Скрипін: Це Ви про обидва законопроекти?

Владислав Лук’янов: Так, це обидва…

Роман Скрипін: Тобто, Ви пропонуєте взагалі жоден не голосувати, чи як?

Владислав Лук’янов: Ні. Я вважаю, що прийняти обов’язково потрібно…

Роман Скрипін: Який?

Владислав Лук’янов: Один із цих законів потрібно прийняти за основу. У другому читанні все найкраще з двох законів об’єднати.

Я ще й поширив би не тільки на гірників, які працюють на вугільних і металевих копальнях, але є ще й мінеральна сировина, яку добувають в Україні, то це теж треба враховувати.

Тобто, покращити можливості у кожному…

Роман Скрипін: Чому тоді ваша політична сила не хоче голосувати за урядовий законопроект, де передбачена погодинна оплата праці?

Владислав Лук’янов: Питання погодинної оплати праці, до речі, до кінця не відпрацьоване, і потрібно приймати з урахуванням конкретної шахти, конкретних гірничих умов і можливостей видавати «нагора» ту чи іншу кількість корисних копалин.

Я навмисне кажу, що не вугілля, тому що це можуть бути як концентрати різні, так можуть бути й інші…

Роман Скрипін: Але ми говоримо про справу шахтарську саме в контексті вугілля, оскільки йдеться про погодинну оплату праці саме через вибухонебезпечність шахт, які видобувають вугілля.

Владислав Лук’янов: Тоді саме законопроект, якого, до речі, і пан Михайло автором є, і Звягільський, Турманов, Корж, Тулуб, то саме цей законопроект більше спрямований на вугільну промисловість. І сам Михайло це теж підтверджував.

Михайло Волинець: Травматизм на вугільних шахтах України найвищий у світі.
Михайло Волинець: Ініціатором розроби законопроекту «Про підвищення престижності шахтарської праці» був уряд, тому що хотіли забезпечити енергетичну безпеку держави і захистити шахтарів. Травматизм на вугільних шахтах України найвищий у світі.

Владислав Лук’янов: Але це уряд Януковича був ще у минулому скликанні, коли могли прийняти цей закон…

Михайло Волинець: Урядова бюрократія працює добре. Узгодження і таке інше. І він трохи вихолощувався, тому група депутатів зібралася, і ми «здерли» багато положень з урядового і написали свій.

Написали свій, але оскільки він був провалений у зв’язку з тим, що Партія регіонів і інші політичні сили, крім «НУ» і БЮТ, не проголосували за цей законопроект, то він навіть не може виноситися на розгляд цієї сесії.

Уряд у цей час напрацював свій законопроект, який не був зареєстрований лише тому, що він виглядав як альтернативний. Але урядовий набагато кращий, він передбачає цілу низку пільг для всіх категорій працівників, які працюють на підземних…

Роман Скрипін: Панове, давайте не повторюватися.

Я хотів би запитати про речі елементарні. Якщо цей закон потрібен… Ви обоє говорите, що так, потрібний такий закон. Незалежно від того, чи за уряду Януковича його готували чи за уряду Тимошенко… Зрозуміло, що пан Волинець буде захищати той законопроект, який просуває уряд Тимошенко…


Михайло Волинець: Який кращий.

Роман Скрипін: …бо пан Волинець в першу чергу належить до фракції БЮТ. А лідер БЮТ сьогодні очолює уряд. І це зрозуміло.

Але чи може бути в цьому парламенті проголосований ось цей закон, вдосконалений, злитий з двох в один, у будь-якому вигляді, оскільки я так розумію, що принципових розбіжностей, що шахтарям потрібен такий закон і погодинна оплата праці, то розбіжностей стосовно цього бачення немає.


Владислав Лук’янов: Мені соромно перед шахтарями і соромно перед радіослухачами, які зараз нас слухають, тому що задля того, щоб зробити хоч щось, не гребуючи нічим, цей уряд і політична сила, яка його створила, роблять усе, щоб можна було навіть перекреслити закони, які однозначно сприймаються позитивно всім суспільством.

Роман Скрипін: Скажіть, Партія регіонів готова одностайно голосувати за законопроект…?


Владислав Лук’янов: Ми двома руками проголосуємо за цей закон, якщо він буде поставлений на цьому тижні.

Можливо, якщо потрібно щось змінити для того, щоб формально обійти питання, що вони зробили таким чином, що підсунули цей закон саме в тій ситуації, коли він не міг бути принципово проголосований. Якщо зараз зробити деякі зміни, внести до сесійної зали, я впевнений, що Партія регіонів на 100% підтримає цей закон. Тим більше враховуючи, що ми його розробили. Питання, хто його вніс чи не вніс, для нас не є принциповим.

Михайло Волинець: У понеділок відбулося засідання погоджувальної ради. Визначили порядок денний на вівторок. На вівторок закон «Про підвищення престижності шахтарської праці» стояв третій за чергою…

Владислав Лук’янов: І фракція БЮТ заблокувала роботу ВР як учора, так і сьогодні!

Михайло Волинець: І Партія регіонів виставила інший порядок, інші умови проведення засідання цього дня. Таким чином цей законопроект не розглянувся у парламенті.

Роман Скрипін: Пане Лук’янов, Ви говорите, що ви двома руками проголосуєте за законопроект. Тобто, більше питання наявності або відсутності коаліції не стоїть на перешкоді?

Владислав Лук’янов: Як фашисти свого часу перед собою дітей гнали, старців, те й саме роблять зараз наші політичні партнери по парламенту. Вони прикриваються складнощами, знедоленими людьми, шахтарями, складнощами економічної ситуації в державі…
Владислав Лук’янов: Цей закон і коаліція ніяк не пов’язані. Але відсутність коаліції прикривається… Ну, знаєте, як фашисти свого часу перед собою дітей гнали, старців, те й саме роблять зараз наші політичні партнери по парламенту. Вони прикриваються складнощами, знедоленими людьми, шахтарями, складнощами економічної ситуації в державі… Зараз роблять усе, щоб… Некрасиво казати так і, мабуть, я…

Роман Скрипін: Ну, це Ваше порівняння. Це Ви їх з фашистами порівняли.

Владислав Лук’янов: Я не це хотів…

Роман Скрипін: Ви не перші противників у цій державі порівнюєте з фашистами.

Пане Волинець, Ви чуєте, що Партія регіонів двома руками голосуватиме «за». Хоча достатньо й однієї. Неважливо. Чому ви блокуєте трибуну і не даєте ухвалити цей закон, Партії регіонів у тому числі, більшістю голосів у парламенті?


Михайло Волинець:
Сьогодні цей законопроект не ставиться на порядок дня. Він стояв учора…

Владислав Лук’янов: Учора ви теж блокували.

Роман Скрипін: Пан Лук’янов має рацію: ви вчора блокували успішно трибуну.

Михайло Волинець: Стоїть питання в тому, що ми пропонуємо розглядати зміни до бюджету, які й забезпечать фінансування, згідно з пунктами цього законопроекту.

Наприклад, у законопроекті урядовому передбачено розробити програму модернізації технічного переоснащення виробництва та безпеки праці для кожної копальні…

Роман Скрипін: Пане Волинець, Вам не здається трошки, я перепрошую, блюзнірством, коли Ви починаєте це пов’язувати з бюджетом? Оскільки законопроект визначає норми роботи, законопроект не передбачає витрати. Ви потім, після ухвалення законопроекту, спокійно можете ухвалювати бюджет, який передбачає витрати відповідно до цього законопроекту.

Михайло Волинець: Половина пунктів фінансування до цього законопроекту передбачені з бюджету…

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозаписі)
XS
SM
MD
LG