Доступність посилання

ТОП новини

Москва несподівано скоротила поставки нафти до Чехії


Нафтопровід «Дружба»

Без пояснення причини Росія скоротила поставки нафти Чеській Республіці. Починаючи кінцем минулого тижня ці поставки зменшились майже наполовину. Чеські політики та економісти намагаються з’ясувати причину такого кроку. Адже Москва вдалася до цього відразу після того, як у Празі керівники зовнішньополітичних відомств Чехії та США підписали договір про встановлення американського радару протиракетної оборони на чеській території.

Чехи намагаються з’ясувати, які причини керували Росією, коли її керівництво вирішило скоротити поставки нафти до Чехії. У відповідності до Договору між сторонами Росія має поставити в липні 500 тисяч тон нафти, замість того надійде всього 300 тисяч тонн.

Чехи користуються нафтою з російського нафтопроводу «Дружба», дві гілки якого забезпечують нафтою, окрім Чехії, також Україну, Польщу, Угорщину, Німеччину і Словаччину. Однак жодна з тих країн наразі не відчула скорочень поставок нафти з Росії.

Технічні проблеми чи політика?

Чи винні технічні проблеми, чи ж за діями Росії можуть стояти політичні міркування? Зараз потрібно враховувати обидва варіанти, вважають у Празі.

Економічний аналітик Франтішек Бауц зазначає: «Не можна виключити жодного з цих варіантів. Звичайно, це трохи дивно, якщо говорити про політичну реакцію. Адже до скорочення поставок дійшло через кілька годин чи днів після того, як Чеська Республіка підписала зі США договір про встановлення радару. Якщо брати до увагу саме цей факт, то, звичайно, маємо справу із демонстрацією російської сили, факту, що Росія залишається сильним гравцем. Зрештою і Володимир Путін колись погрожував, що реакція Росії буде симетричною. З іншого боку ми мусимо брати до уваги те, що нафтопровід «Дружба» – це застаріла система, на якій бувають технічні проблеми».

Чеська Республіка із 10-мільйонним населенням користується не тільки нафтою з російської «Дружби». З кінця 90-х років чехи мають альтернативне джерело – нафту з німецького Інґольштадта. За даними чеського уряду, запасів нафти в країні вистачить на три місяці. До цього часу чехи намагатимуться владнати проблеми з Росією. Зокрема, сьогодні після переговорів з російською стороню прем’єр уряду Мірек Тополанек заявив, що ймовірно все ж ідеться про проблеми технічного та організаційного характеру в Росії.

На думку фахівців, нинішня ситуація не матиме впливу на зростання ціни нафти в Чехії.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG