Доступність посилання

ТОП новини

Посол США: Як краще захищати суверенітет – це справа самих українців


Посол США в Україні Вільям Тейлор

Сполучені Штати підтримують суверенітет України, але як краще його захищати, мають вирішувати самі українці. Про це сказав Радіо Свобода посол Сполучених Штатів в Україні Вільям Тейлор напередодні 18-ї річниці проголошення Декларації про державний суверенітет України.

– У Сполучених Штатах, як виглядає, розгорнулися дебати стосовно темпів подальшого розширення НАТО. Поштовхом до цього стала думка колишнього радника з питань національної безпеки США Генрі Кісcінджера, який застерігає від форсування вступу до НАТО Грузії і України. Яке значення мають його аргументи для офіційного Вашингтона?

– Пан Кіссінджер наголосив, що для Сполучених Штатів дуже важливо підтримати суверенітет України. І ми, звісно, погоджуємося з цим, суверенітет України дуже важливий, треба підтримувати Україну як незалежну державу. Втім, Кіссінджер до цього додав, що не треба поспішати зі вступом України до НАТО. Влада Сполучених Штатів не хоче форсувати вступу України і Грузії до НАТО. Позиція США полягає у тому, що це рішення мають схвалювати Україна і Грузія. У Бухаресті всі лідери НАТО заявили, що ці дві країни долучаться до НАТО. Якщо Україна хоче вступити, то відповідь буде позитивною. Але це мають вирішувати самі українці.

– Навіть ті українські оглядачі, які називають себе друзями Сполучених Штатів, кажуть, що Вашингтон сьогодні надто багато уваги приділяє НАТО, що, мовляв, у Вашингтоні забули про стратегічний характер відносин із Україною, який не раз проголошували. Крім безпеки, яке ще питання нині є ключовим для американсько-українських відносин з погляду США?

– Це енергетична безпека. Україні потрібно диверсифікувати енергетичні ресурси. І тут Україна має можливість залучити міжнародні компанії для видобутку нафти і газу в Чорному морі. Це дуже важливо для України, для її інвестиційного клімату. На нашу думку, важливо дотримуватися умов контрактів, а якщо сторони мають розбіжності, то їм треба їх обговорити.

– Сполучені Штати не раз заявляли про те, що обома руками виступають за прозорість в енергетиці. Але коли дійшло до конфлікту компанії Vanco з українським урядом, то американці одностайно стали на бік цієї фірми, хоча на думку багатьох, є питання щодо того, як з’явилася угода про участь Vanco у розробці Чорноморського шельфу. Чи немає тут подвійних стандартів?

– Я з цим не погоджуюся. Угода була дуже прозорою. Ніхто, наскільки мені відомо, не має жодних проблем з тендером, який обрав Vanco. Це було за часів уряду Єханурова два роки тому. Те, що уряд пана Єханурова обрав Vanco, викликало здивування, але це був прозорий, відкритий конкурс. Тепер виникли запитання щодо можливих технічних порушень, коли видавалася ліцензія, процедурних питань. Знову ж таки, якщо між сторонами є проблеми, то вони можуть сісти за стіл переговорів і їх обговорити.

Розмова з послом Сполучених Штатів в Україні Вільямом Тейлором відбулася в кулуарах засідання Ялтинської європейської стратегії (YES), міжнародної громадської організації.

(Ялта – Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ІНШЕ З МЕРЕЖІЗагрузка...

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG