Доступність посилання

ТОП новини

Франція змінює Конституцію: що це означає для президента, депутатів, громадян?


Париж – Рішення про здійснення широкої реформи французької Конституції ухвалили вчора на засіданні обох палат у Версалі. Тепер рішення про прийняття нових членів до Євросоюзу можуть бути проголосовані у Франції не лише на загальному референдумі, а й шляхом депутатського голосування. Ця та інші зміни були запропоновані ще декілька років тому французькими партіями лівого спрямування. Проте Ніколя Саркозі використав більшу частину з них в часи своєї президентської кампанії. Що означає конституційна реформа для президента, парламенту та простих громадян? На цю тему Радіо Свобода розмовляло із паризьким політичним аналітиком Еріком Мендуе.

– Які зміни до Конституції можуть стосуватися питань європейського рівня, скажімо, розширення ЄС?

– Положення про проведення загального референдуму у випадку вступу нової країни до Євросоюзу було ухвалене ще декілька років тому. Проте французи змогли скористатися ним тільки один раз. Тепер будь-яке розширення ЄС так само вирішуватимуть шляхом референдуму, але президент також зможе ухвалити рішення про голосування цього питання у Національній асамблеї.

– Чи додасть реформа Конституції ваги й самому Главі держави?

– Донині на відміну від багатьох країн, президент Франції не міг звертатися з офіційною промовою чи закликами до парламентарів. Тепер це стане можливим, хоча й не буде таким важливим, як, скажімо, у США. Президент матиме змогу адресувати свої слова депутатам і сенаторам на Конгресі у Версалі. Потім, одразу після його від’їзду розпочнуться дебати.

– Що змінить реформа у роботі парламенту?

– Порядок денний роботи Національної асамблеї та Сенату до сьогоднішнього дня визначався урядом. Тепер половину цього розкладу будуть визначати самі сенатори. Ще однією важливою зміною є те, що парламент зможе ветувати призначення на державні посади, котрі здійснює президент. Наприклад, наступного директора французького національного телебачення призначатиме Саркозі, проте коли 3/5 депутатів буде проти, його кандидатура буде відхилена.

– А як щодо пересічних громадян?


– Конституція не має прямої дії на пересічних громадян. Однак уже є нововведення, що громадянин може заблокувати рішення Конституційної ради, коли, на його думку, вона порушуватиме його право, що відображене в Конституції. Людина зможе оскаржити його й Державній Раді та Касаційному суді.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG