Доступність посилання

ТОП новини

«По праву чи без?» 70% судових рішень в Україні торік так і не виконали, проголошена владою судова реформа пробуксовує, корупція серед служителів Феміди стала ахіллесовою п’ятою


Українці часто позбавлені права на справедливий суд, не найкраще становище з іншими правами. Про це заявили сьогодні представники Української Гельсінкської спілки з прав людини. Як можна добиватися захисту своїх інтересів у суді? Що робити простій людині, якщо для звернення до суду без адвоката їй не обійтися?

Українців усе частіше позбавляють права на справедливий суд

«Невиконання практично 70% судових рішень, довготривалі судові процеси та істотна корупція - все це фактично позбавляє права на справедливий суд», — зазначає виконавчий директор Української Гельсінкської спілки з прав людини Володимир Яворський.

А давно обіцяна владою судова реформа досі не відбулася, корупція серед служителів Феміди процвітає, визначальним серед усіх прав залишається телефонне, вважає Володимир Яворський. «Судова реформа й досі не відбулася, незважаючи на те, що декілька років тому Президент України оголосив рік судової реформи. Вона активно блокується або робиться все, щоб підпорядкувати суди виконавчій владі. Зокрема, Адміністрації Президента чи Кабінету Міністрів, чи парламенту».

Телефонне право було головним у діяльності судів ще в далекі радянські часи, констатують експерти. Зараз ним користуються і служителі Феміди незалежної України. Але, переконує юрист Тетяна Монтян, є різні судді, й не всі компрометують себе. «Нинішній суддя Конституційного суду Віктор Шишкін, коли працював у Вищій раді юстиції, розказував, що є такі кадри в суді, які в 30-сторінковому рефераті могли зробити 200 граматичних помилок. Дуже молоді туди не пхаються, бо можна заробити грошей значно більше в юридичних фірмах. Є судді, які працюють над собою, читають законодавчі новели, консультуються з колегами».

Таємні засідання суду без присутності сторін і доказів – на кожному кроці

Мешканка Запоріжжя Тетяна кілька років тому подала заяву до суду, відстоюючи право власності на квартиру. Судова тяганина триває не один рік.За словами Тетяни, в суді вона захистити свої інтереси не може. «Було винесене рішення судом без моєї присутності скасувати моє право власності на квартиру, яку 10 років тому я купила. Я оскаржувала декілька разів це рішення. Щоразу засідання суду проводились без мого відома і дізнавалася я про виселення і рішення суду від судових виконавців. Я навіть не мала змоги представити свої докази в суді, не мала змоги захиститись».

Суддів треба обирати, а громадянам – відстоювати свої права

Щоб судді в Україні справді стали неупередженими, їх варто обирати, вважає юрист Тетяна Яблонська. «Я повністю згодна з тими адвокатами, юристами та представниками влади, які вважають, що суддів треба обирати. Принаймні, у першу та другу інстанцію. Адміністративний суд єдиний, що запрацював так, як треба. А от загальна юрисдикція вкрай погана».

Чи можна взагалі пересічній людині відстояти сьогодні свої права у вітчизняному суді? На думку Тетяни Монтян, треба діяти залежно від того, чи є це рентабельним. «Якщо людину кинули на незначну суму, то можна обмежитися скаргами на чиновника. Якщо ж сума значна, то можна спробувати захищати свої права в суді, але суди – це дорого і не завжди результативно».

Вартість адвокатських послуг значно зросла

Пересічній людині складно звернутися не тільки до суду, а й навіть за кваліфікованою правовою допомогою, констатує голова правління Української Гельсінкської спілки з прав людини Аркадій Бущенко. Навіть ті, хто має за законом можливість одержати безкоштовну таку допомогу (неповнолітні, чорнобильці), часто-густо змушені платити. А сприяння приватного адвоката добряче б’є по кишені. Хоча останнім часом влада все-таки намагається виправити це становище, каже Аркадій Бущенко. «Вартість адвокатських послуг значно зросла останнім часом, тому людині, яка не має достатніх фінансових можливостей, дуже складно отримати кваліфіковану допомогу адвоката. Нещодавно була прийнята Постанова Кабінету Міністрів, яка збільшила оплату праці адвокатів по кримінальних справах. Але державна підтримка правової допомоги поки що стосується тільки кримінальних справ. Хоча є не менш складні цивільні та адміністративні справи. Наприклад, кримінальне переслідування, яке може закінчитися штрафом чи цивільна справа, де людина може втратити житло».

Важливо правильно обирати захисника

Як би важко не було, однак якщо ви впевнені, що правда на вашій стороні, здаватися не варто. Ідіть до суду, ідіть до адвоката. Тільки добре підготуйте свої аргументи і виберіть належного захисника своїх прав. Поради координатора Вінницької правозахисної групи Дмитра Гройсмана. «Слідкуйте за своїм адвокатом, незважаючи на те, що він ваш представник. Усі його дії мають бути зрозумілими, погодженими заздалегідь і такими, що вочевидь допомагають вам у вирішенні вашої проблеми. Якщо щось із цього не відбувається, то обходьте цього адвоката десятою дорогою і негайно припиняйте з ним співпрацю».

Близько чверті українців стверджують, що їхні права порушували, такими є дані соціологічного дослідження Українського центру економічних і політичних досліджень імені О. Разумкова.


Які Ваші права зараз порушують? Чи готові Ви звернутися до суду, якщо в цьому виникне потреба?
Олег, програміст: Міліція порушує права, коли затримує, забирає документи і обшукує на вулиці, хоча потрібно це робити у відділенні. І ще іноді обшукують дівчат, а це повинна робити тільки жінка-міліціонер. Не готовий іти до суду, тому що він належно не працює.
Олена Миколаївна, проектувальник: Мого чоловіка на вулиці біля будинку вдарили в око, в результаті чого він став інвалідом першої групи. Ми зверталися в міліцію, писали заяву, але нікого не шукали, бо не було достатньо доказів. Я не буду звертатися до суду, тому що мене попередили відразу: «У кого є гроші, той і правий!»
Антон, студент: Арешти та обшуки, вивертання кишень правоохоронними органами без особливих причин - перше, що спадає на думку. А за те, щоб відпустили, ще й грошей вимагають. Я ще жодного разу не звертався. Але якщо буде потреба нагальна, звернусь.
Ольга Вікторівна, бухгалтер: Я отримала в спадок приватний недобудований будинок. Хочу його оформити належним чином. Але з березня мені відмовляють. Хочуть хабар. Нотаріус мені чітко сказав, що вони порушують моє право на власність. Я буду відстоювати свої права і йтиму до кінця.
Олексій Миколайович, колекціонер: Права можуть не порушувати тільки заможної людини.У даний момент я вільна людина, маю право вільно пересуватися, думати і спілкуватися. Але є один недолік: люди не поважають країну, в якій живуть. Я взагалі не люблю суди. Але якщо треба буде, куди діватися?
 • Зображення 16x9

  Наталка Коваленко

  Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

   

 • Зображення 16x9

  Олександр Лащенко

  На Радіо Свобода – з березня 2005 року. До того працював три роки на Громадському радіо. Народився 1969 року в Києві. Закінчив Київський національний університет імені Тараса Шевченка.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG