Доступність посилання

ТОП новини

Кримчани стурбовані кремлівськими заявами


Російські націоналісти виступають за розірвання Великого Договору з Україною
Російські націоналісти виступають за розірвання Великого Договору з Україною

Сімферополь – Російський високопосадовець Дмитро Рогозін учора заявив, що Росія має намір подбати про безпеку своїх громадян хоч у Криму, хоч «серед білих ведмедів». Тим часом кримські політики, навіть проросійські, обережно підходять до проблеми кримчан з російськими паспортами.

У кримській пресі називають різні дані про кількість російських громадян, які постійно мешкають у Севастополі і Кримській автономії. Складність підрахунку полягає в тому, що більшість підданих Москви має ще й український паспорт. Отримати друге громадянство,чи то російське, чи українське, у 90-і роки минулого століття було неважко.

У 1991 всі офіцери, мічмани і службовці Червонопрапорного Чорноморського флоту СРСР отримали українське підданство. А формально російським флот став лише у 1997 році. Та й зараз, як стверджують експерти, отримати друге громадянство не так важко. Вони ж сходяться, на думці, що в Севастополі мешкає 70-80 тисяч громадян Росії, а на території АРК – від 30 до 70 тисяч.
Голова Української громади Севастополя Мирослав Мамчак


Тим не менш, значна частина кримських і севастопольських політиків усього політичного спектру півострова не схильна драматизувати як цю проблему, так і заяву Дмитра Рогозіна.

Голова Української громади Севастополя Мирослав Мамчак вважає, що Київ має досвід вирішення подібних проблем: «Проблема російських громадян у Севастополі існує, але вона не настільки гостра, щоб загрожувала територіальній цілісності України. Але вона є. Втім, якщо держава займеться нею серйозно, у відповідності до чинного законодавства, то не вдасться Росії зробити те, що вона зробила в Абхазії і Північній Осетії. Тим більше, що у нас є досвід боротьби із сепаратизмом під час так званої «мєшковщини» в Криму».

Як зазначив Мирослав Мамчак, «насамперед слід зайняти принципову позицію: чиновники на місцях мають бути лише громадянами України, а не вихідцями з Чорноморського флоту Росії».

За його даними, значна частина депутатів і працівників апарату Севастопольської міськради та інших місцевих рад регіону, а також навіть міської державної адміністрації – колишні військовослужбовці Збройних Сил Росії і мають паспорти двох держав.

Член президії кримського парламенту Олег Родивілов
Член президії кримського парламенту Олег Родивілов, про якого теж місцева преса пише як про можливого власника російського паспорту, припустив в інтерв’ю Радіо Свобода, що Дмитро Рогозін говорив про американський приклад – захищати своїх громадян, де б вони не були і скільки б їх не було. Водночас, він проти загострення цієї проблеми.

«Я вважаю, що гострі заяви слід тихенько припиняти. Бо процес, щонайменше, серед політиків може набути неконтрольованого характеру. Незабаром стане все на свої місця і «проблема громадян Росії в Криму» втратить гостроту, отриману внаслідок грузино-осетинського конфлікту», – зазначив Олег Родивілов.

Навіть представник радикального крила проросійського руху, координатор Народного фронту
Координатор Народного фронту «Севастополь-Крим-Росія» Валерій Под’ячий
«Севастополь-Крим-Росія» Валерій Под’ячий не хоче, щоб Москва використовувала проблеми російських громадян у Криму за кавказьким сценарієм.

«Визнавши незалежність Південної Осетії та Абхазії, Росія продемонструвала усьому світу, що вміє захищати своїх громадян, де б вони не перебували. Що ж до Криму, то варіант, який Москва застосувала у Південній Осетії в Криму не підходить. Тут шлях один – розірвання Великого Договору з Україною і підняття питання про статус Криму на міждержавному рівні», – наголосив Валерій Подьячий.

(Сімферополь – Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG