Доступність посилання

ТОП новини

Віце-президент США Дік Чейні почав візит до регіону з Азербайджану


Азербайджан -- Віце-президент США Дік Чейні та заступник прем’єр-міністра Азербайджану Ягуб Еюбов, 3 вересня 2008 р.
Азербайджан -- Віце-президент США Дік Чейні та заступник прем’єр-міністра Азербайджану Ягуб Еюбов, 3 вересня 2008 р.

Прага – Віце-президент Сполучених Штатів почав перші зустрічі у регіоні, котрий, як висловився чільний представник Білого Дому, опинився «в тіні силової гри Росії». Дік Чейні у середу проводив переговори в Азербайджані, який має великі запаси енергоносіїв і є важливою транзитною державою. До кінця тижня американський урядовець ще побачить повоєнну Грузію та Україну на тлі політичної кризи.

Візит чільного представника Білого Дому до Баку, Тбілісі та Києва передовсім адресований Москві, вважає американський політолог Стенлі Кобер. Вашингтон доводить Кремлю, що той не може розпускати руки, а Дік Чейні добре відомий жорсткими заявами на адресу російського керівництва. І тут політолог стурбований, що риторика стає дедалі різкішою.

«Дипломатія нагадує шахи. Коли Ви робите крок, то Ваш суперник також. Одна з проблем американсько-російських відносин полягає у тому, що недостатньо уваги приділяють тому, якою ж буде реакція у відповідь», – попереджає Стенлі Кобер.

Як пояснюють у Білому Домі, поїздка Діка Чейні має засвідчити підтримку США своїх «друзів» у регіоні. Віце-президент розпочав своє турне зі столиці Азербайджану, де в середу йшла мова про енергетичну безпеку. Щодня ця середньоазійська держава дає близько мільйона барелів нафти по трубопроводу, що проходить Грузією і Туреччиною, оминаючи Росію.

«США глибоко дбають про безпеку і добробут Азербайджану і цілого регіону»

Керівник бюро Радіо Свобода в Баку Хадіжа Ізмайлова розповіла: «Знаменно, що перша зустріч, яку провів Дік Чейні в Баку, була з керівництвом нафтових компаній. Увечері Дік Чейні зустрівся з президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим. Головна тема – енергетична безпека та співпраця в галузі енергетики».

Після цих зустрічей Дік Чейні відзначив важливу роль Азербайджану в експорті енергоносіїв. Він заявив, що президент Джордж Буш направив його до Баку з дуже простим і чітким посланням: Сполучені Шати глибоко дбають про добробут і безпеку Азербайджану та цілого регіону.

Наступний візит Діка Чейні у четвер до Тбілісі має продемонструвати підтримку Грузії після збройного конфлікту з Росією. У переддень візиту з’явилися повідомлення про те, що Білий дім виділить на відбудову Грузії близько мільярда доларів.

Чейні найбільше цікавить зовнішня політика України – експерт

А в Києві у п’яницю у віце-президента США заплановані зустрічі з Президентом Віктором Ющенком і Прем’єром Юлією Тимошенко, котрі якраз зіштовхнулися у жорсткому протистоянні напередодні президентських, а, можливо, і нових парламентських виборів.

Віце-президент Фундації Україна-США Маркіян Білинський припускає, що головне для Чейні не внутрішньополітична криза на берегах Дніпра, а те, як Україна представить свої інтереси у світі.

«Я думаю, що його буде цікавити вузька сфера зовнішньої політики. Чи уряд і Президент зможуть знайти консенсус навколо конкретного питання: як ставитися до потенційних загроз, що постали перед Україною», – зазначив Маркіян Білинський.

Він також очікує, що в Києві Дік Чейні ще раз запевнить, що Сполучені Штати підтримують залучення України до Плану дій щодо членства в НАТО.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Мар’яна Драч

    На Радіо Свобода – з 1996 року. Вела різні програми, серед яких «Україна і світ» та «Свобода сьогодні». Вивчала міжнародні відносини в Рузвельтському університеті в Чикаго і державне управління та економіку в Інституті державного управління і місцевого самоврядування (нині Академія) в Києві. Директор Української служби Радіо Свобода з травня 2013 року.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG