Доступність посилання

ТОП новини

Головний прокурор Гаазького трибуналу прибуває до Сербії вперше після видачі Караджича


Радован Караджич у приміщенні Гаазького трибуналу. 31 липня 2008 р.
Радован Караджич у приміщенні Гаазького трибуналу. 31 липня 2008 р.
Анамарія Рамач

Белград – До Белграда сьогодні має прибути Головний прокурор Гаазького трибуналу з воєнних злочинів Серж Брамерц. Це буде перший візит після видачі до Гааги одного з найбільш розшукуваних Гаазьким трибуналом обвинувачених у скоєнні воєнних злочинів на території колишньої Югославії Радована Караджича.


Сербські урядовці Головного прокурора Гаазького трибуналу очікують з великим оптимізмом. Усі переконані, що його звіт про співпрацю Белграда з Гаагою, після видачі одного з двох найбільш розшукуваних обвинувачених, буде позитивним. Візит Сержа Брамерца до Сербії спочатку був призначений на 22 липня, але був відкладений, оскільки лише за день до поїздки заарештували Радована Караджича.

Від звіту Головного прокурора Брамерца до Ради Безпеки ООН залежить, чи буде схвалена Проміжна угода про стабілізацію та асоціацію з Євросоюзом. Попри те, що звіт він подасть аж у грудні, сербський голова Національної ради для співпраці з Гаагою Расім Ляїч вважає, що європейські урядовці не чекатимуть кінця року.

Переконуючи, що Сербія ніколи не була у кращій позиції відносно співпраці з Гаагою, Ляїч каже, що головний прокурор зможе пред’явити свою оцінку європейським урядовцям відразу після візиту до Белграда.

«Було б катастрофічно, якби вони чекали до грудня. Хоча б дехто цього і хотів. Деякі країни не задоволені таким розвитком подій, бо хотіли мати певний засіб тиску на Сербію. А тим призупиняється і наша європейська інтеграція. Але цього разу маємо більшість країн, які підтримують Сербію у її намаганнях, щоб ті обов’язки були реалізовані», – зазначив Расім Ляїч.

Арешту Караджича недостатньо для позитивної оцінки?

Речник Гаазького трибуналу Олґа Кавран каже, що Брамерц із белградськими урядовцями цього разу розглядатиме подальші кроки стосовно співпраці з Гаагою. Головними темами будуть питання доступу до документів і архівів, захист свідків, і звичайно, розшук двох останніх гаазьких обвинувачених – Ратка Младича та Ґорана Хаджича. Тому і невідомо, чи арешт Караджича буде достатнім для позитивної оцінки головного прокурора Сержа Брамерца.

До оцінки Головного прокурора й рішення Брюсселя щодо подальшої євроінтеграції надійшов сигнал до Белграда із Вашингтона: після арешту Радована Караджича Сполучені Штати вирішили надати Сербії фінансову допомогу в розмірі 5 мільйонів доларів.

(Белград – Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG