Доступність посилання

ТОП новини

«Імунодеціцитні люди». Які права ВІЛ-інфікованих найчастіше порушуються?


440 тисяч українців живуть з діагнозом ВІЛ/СНІД, згідно з даними ООН. Вітчизняне Міністерство охорони здоров’я наводить у чотири рази менші цифри - 130 тисяч ВІЛ-позитивних українців. Ще 8 тисяч хворі на СНІД. Міжнародні і українські громадські організації стверджують, що дії української влади, спрямовані на боротьбу з епідемією, є не ефективними. Недостатньо коштів на лікування і профілактику інфекції, а крім цього ВІЛ-позитивні люди відчувають байдужість і вороже ставлення як з боку суспільства, так і з боку держави. Які права ВІЛ-інфікованих найчастіше порушуються?

Медики відмовляють в лікуванні, якщо Ви з ВІЛ/СНІД

Відмова у лікуванні чи медичному обслуговуванні — одне з найпоширеніших порушень прав ВІЛ-інфікованих людей, розповідає заступник директора з програмних питань «Фонду профілактики хімічних залежностей та СНІД» Олена Банас. «Є відмови в наданні медичної допомоги за місцем проживання ВІЛ-інфікованим вагітним. У родильному домі за місцем проживання вагітна не може народжувати, оскільки лікарі говорять, що немає спеціальної палати, відповідного обладнання і вони не мають змоги в неї прийняти роди. Тому направляють в обласну лікарню або в обласний центр СНІДу. У нас були звернення з Донецька, Дніпропетровська та Хмельницької області. Скаржаться на те, що лікарі пропонують здавати аналізи платно, робити так званий благодійний внесок. Але якщо звернутися до закону, то ВІЛ-інфіковані громадяни мають робити безкоштовно абсолютно всю діагностику та обстеження».

Роботодавці звільняють, дізнаючись про статус

Кілька років тому киянин Олексій дізнався про те, що уражений ВІЛ-СНІДОМ. Чоловік каже, що морально змирився зі своїм діагнозом, рідні та друзі не відвернулися від нього, от лише з працевлаштуванням постійно має проблеми. Роботодавці, коли дізнаються про ВІЛ-позитивний статус Олексія, вказують йому на двері. «Я деякий час працював у магазині вантажником, усі знали про мій статус і мовчали. Влаштувався згодом в інше місце, а там, тільки-но дізналися – перелякалися. У таксі працював – знову вигнали, коли дізналися. Я потім вирішив говорити відразу, щоб не було нюансів.У принципі, все залежить від людей.У лікарні, наприклад, проблем у мене немає. Діти ходять без ексцесів до школи, а я — на батьківські збори».

Куди звертатися ВІЛ-інфікованій людині, права якої порушують?

Згідно з українським законодавством, роботодавець не може звільнити працівника лише через те, що останній є носієм ВІЛ-інфекції, розповідає правозахисник Дмитро Гройсман. Крім того, під час працевлаштування людина не зобов’язана повідомляти про свій діагноз. «Є певні роботи, на яких за станом здоров’я ВІЛ-інфікований не може працювати, але на 99% робіт проблем з цим не повинно бути. У той же час, якщо людині відмовили в прийомі на роботу офіційно, пояснивши це її статусом, це привід звернення до суду. Але в нашій країні небагато людей, які говорять прямо, вони знаходять інші приводи. Ми допомогли великій кількості ВІЛ-інфікованих, і в нас часто бувало таке, коли ми знаходили інших роботодавців».

Страх перед ВІЛ-позитивними людьми - ознака нездорового суспільства

Ліками для людей, які бояться ВІЛ-інфікованих колег чи сусідів, є об’єктивна і неупереджена інформація про шляхи передачі ВІЛ-інфекції. А інформаційні кампанії профілактики ВІЛ-СНІДУ і лікування хворих тримаються на плечах недержавних організацій і міжнародних донорів, державні структури тут здебільшого бездіяльні, говорить Павло Скала, представник Міжнародного Альянсу з ВІЛ/СНІД. За його словами, Міністерство охорони здоров’я і досі закуповує препарати антиретровірусної терапії за завищеними цінами, а соціальна реклама про толерантне ставлення до ВІЛ-позитивних людей, яка демонструється по телебаченню, також фінансується переважно з громадських організацій. «Суттєво недоопрацьовує український уряд, який має 5-річну програму (2004-2008рр.)протидії ВІЛ/СНІДу. Цього року вона закінчується. Багато із зазначених пунктів виконуються або формально, або частково, або взагалі не виконуються. У тому числі й не фінансуються. Наприклад, цього року заходи по національній програмі з протидії ВІЛ/СНІДу фінансуються лише на 50%. У програмі передбачено 226 мільйонів гривень, а фінансується вона фактично на 106 українських мільйонів».

Німеччина подає приклад, як стати відкритішими до ВІЛ-позитивних

У Німеччині нараховується понад 56 тисяч ВІЛ-інфікованих. Щороку, за оцінками Інституту Роберта Коха, ця цифра зростає приблизно на 2,5 тисячі. Понад 90% німців проти суспільної ізоляції носіїв вірусу, принаймні такими є дані соціологічних опитувань, які регулярно проводить Федеральний центр роз‘яснення в галузі охорони здоров‘я. Але, як розповідають самі ВІЛ-інфіковані, реальність також у Німеччині часто виглядає дещо інакше: попри поінформаність про шляхи поширення вірусу, люди часто намагаються уникати його носіїв. І все ж таки нині в порівнянні з початком 80-х років ситуація докорінно змінилася. Тоді в паніці, викликаній першою хвилею СНІДу, більшість інфікованих відразу звільняли з роботи. Сьогодні таке можна почути вкрай рідко. Це підтверджує і керівник мюнхенського консультативного центру для хворих на СНІД Міхаель Таппе. За його словами, люди стали в своїй поведінці відкритішими до хворих на СНІД та носіїв ВІЛ-інфекції. Досягти цього не в останню чергу вдалося завдяки потужній просвітницькій роботі. У Німеччині реалізується в цьому напрямку чимало проектів, повідомляють німецькі кореспонденти. Тут варто згадати програму «Інший бік», яка розрахована на керівників підприємств. Менеджерам пропонується тиждень провести в одній з установ, яка спеціалізується на допомозі для хворих на СНІД. І, за словами Таппе, результати непогані. Один із учасників програми визнав, що в нього тепер немає жодних проблем з прийомом на роботу ВІЛ-інфікованих.

Державна загальноукраїнська програма з ВІЛ/СНІД на наступні 5 років уже розроблена і перебуває у парламенті, але за нинішньої роботи Верховної Ради України навряд чи буде розглянута цього року. Відтак, кажуть експерти, невідомо яким чином і за які гроші буде здійснюватися лікування 6 тисяч пацієнтів, хворих на СНІД.


Ви б погодилися мати друга, колегу по роботі або сусіда, ураженого вірусом імунодефіциту?
Лілія Аркадіївна, пенсіонерка: Наскільки мені відомо, то ВІЛ-інфекція передається статевим шляхом та через поцілунки. А якщо я не буду з цим сусідом цілуватись, то мені, я думаю, не загрожує це. Закордоном уже краще, людяніше ставляться до цієї хвороби, адже людина не винна, що заразилася.
Рафаїл Вазихович, державний службовець: Був би готовий спілкуватись з ВІЛ-позитивною людиною при гарантіях особистої безпеки. Населення України мало замислюється і
небагато знає про цю страшну хворобу. Але проблема все одно існує.
Наталя, домогосподарка: Можна навіть допомогти такій людині, якщо є за що, або просто морально підтримати. Ми читаємо про СНІД, знаємо, що це і як передається. Чому б не дружити?
Вадим, студент: Статевих стосунків з такою людиною не зміг би мати, а от дружити – зміг би. Я знаю, яким шляхом передається ВІЛ. А якщо людей через хворобу не будуть сприймати як людей, це погано.
Олеся, студентка: З Віл-позитивною людиною не жила б. Працювати також не на кожній роботі змогла б. Хіба що дружити можу. Я боюся цього, усі бояться. Це ж питання життя.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG