Доступність посилання

ТОП новини

Російська розвідка в Чехії вела кампанію проти радара


Учасники протесту проти встановлення американського радара у Чехії, Прага, 5 травня 2008 р.

Прага – Інформаційна служба безпеки Чехії (BIS) стверджує, що упродовж року російська розвідка проводила розширену діяльність у цій країні. Одна з найактивніших сторін її роботи – кампанія проти встановлення радара американської системи протиракетної оборони в Чехії. Але не тільки це – з оприлюдненої інформації чеської цивільної контррозвідки довідуємось, що російські спецслужби намагались також впливати на засоби масової інформації, поліцію, високих державних урядовців і займались економічним шпигунством. У звіті Інформаційної служби безпеки Чехії мовиться також про те, що російська розвідка проводила розгалужену кампанію, щоб порушити цілісність Європейського Союзу і НАТО. Більше про це розповів в інтерв’ю Радіо Свобода аналітик авторитетного чеського часопису «Лідове новіни» Петр Пешек.

– Що вас найбільше вразило у звіті Інформаційної служби безпеки Чеської Республіки?

– Звіт BIS насамперед цікавий тим, що вказує, з якою рішучістю інфільтрувалась російська розвідка, як інтенсивно вона впливала на політиків і засоби масової інформації. Це те, що відомо. Чого мені не вистачає, так це конкретних прикладів. Щоправда, звіт має дві частини – відкриту, вона вже опублікована, і таємну. Можливо, саме там наведені конкретні приклади та імена, але я її не бачив.

– Існує думка, що діяльність російської розвідки за кордоном, зокрема в Чехії, стала активнішою після приходу до влади Володимира Путіна. Чи Ви поділяєте цю думку?

– Гадаю, що це правда. Зрештою, це пов’язане з усією закордонною політикою Росії, яка в останні роки все більше орієнтується на розбудову власних інтересів. З погляду Москви йдеться про традиційні сфери впливу.

– Якою мірою, на Вашу думку, вплинула російська розвідка на формування громадської думки щодо встановлення радара в Чехії?

– Моє враження таке: якимось чином до розхитування негативних настроїв розвідка має стосунок. Зокрема, коли йдеться про громадську ініціативу «Ні – базам», згадується певна майнова участь. Тобто, що джерела фінансування походять з Росії. Говориться також, що деякі політики контактують із деякими особами, які незримо, але пов’язані з російською розвідкою. Та все ж потрібно знати конкретні приклади.

– Чи в порівнянні з минулими роками можна говорити про зростання тиску російської розвідки на чеську політику, ЗМІ, юстицію?

– Із упевненістю можна сказати, що ця діяльність активізувалась і що Москві вдається через закордонну розвідку чи агентів за кордоном, також і в нас, впливати на певні речі. Ці факти складно шукати, тому що агенти приховуються за іншою діяльністю, скажімо, за підприємницькою. Я зовсім би не виключав, що в середовищі російських журналістів у Чехії є люди, які працюють для російської влади чи принаймні з нею пов’язані.

* * * * * * *

На 1 жовтня на засідання Комітету з питань оборони нижньої Палати депутатів Парламенту Чехії скликають керівників усіх служб розвідки країни. Причина одна: занепокоєння, яке викликав звіт Інформаційної служби безпеки за 2007 рік.

(Прага – Київ)
  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Працюю в Українській редакції Радіо Свобода 25 років, також стільки само років займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

XS
SM
MD
LG