Доступність посилання

ТОП новини

«Осінь віку». Чисельність працездатних українців скорочується. Україна переживає процеси старіння суспільства


За даними ООН, сьогодні кожному десятому жителю нашої планети за 60 років. А в Україні кожен п’ятий переступив 60 річний рубіж. Україна, як і інші європейські держави, переживає процеси старіння суспільства, коли пенсіонери переважають над працездатним населенням. Як прогнозують експерти Світового банку, у найближчі 15-20 років чисельність людей працездатного віку в Україні скоротиться на 16%. Які соціально-економічні реформи необхідно запровадити,щоб запобігти цим процесам?

Тягар для працездатного населення

В Україні нараховується нині 14 мільйонів пенсіонерів, а це майже третина населення. Процеси старіння нації створюють тягар для працездатного населення і загрожують крахом пенсійної системи, зазначає Олена Макарова, заступник директора Інституту демографії. «Старіння населення більш значне у європейських країнах, там вища тривалість життя. У нас цей процес не є таким інтенсивним. Процес старіння пов’язаний з низькою народжуваністю. Подальший економічний розвиток може вплинути на зростання народжуваності, але не в такій мірі, щоб забезпечити повноцінне відтворення».

У західних областях люди живуть довше

У таких розвинених країнах як Швеція, Японія чи Швейцарія тривалість життя для чоловіків становить 74-76 років, а для жінок - 80-83. В Україні ж, за даними Держкомстату, чоловіки живуть у середньому 61-62 роки, а жінки – 72-73. Як зазначає Владислав Безруков, доктор медичних наук, директор Інституту геронтології, у західних областях люди живуть на рік-півтора довше, ніж у південних і східних регіонах. «Радіаційне та хімічне забруднення ефективно впливають і на генетику, і на стан найрізноманітніших органів та систем. Та ще й багато людей похилого віку сьогодні не можуть собі дозволити нормальне харчування».

Найголовніше для людини похилого віку

Повноцінне і збалансоване харчування, яке, як кажуть лікарі позитивно впливає на тривалість життя, не є вирішальним для киянки Катерини Михайлівни. Їй більше 70 років. Залишатися бадьорою і здоровою їй допомагає спілкування з дітьми та онуками. «Позитивні емоції і увага з боку близьких викликає радість, оптимізм та наснагу, - зазначає Катерина Михайлівна, - це чи не найголовніше для людини похилого віку. Танцюєш, співаєш з ними, радієш сонечку, квітам та будь-якому горобчику - просто забуваєш про свої роки». До того ж потрібно спілкуватись з молодшими нашими братами і не давати собі сумувати, переконана пенсіонерка.

Італія— країна людей похилого віку


Пенсіонери складають п’яту частину від загальної кількості населення Італії, тобто 20% мешканців Апеннін у віці понад 65 років. Для порівняння: молодих людей, які ще не досягли повноліття, налічується лише 17%, повідомляє кореспондентка Радіо Свобода у Римі Наталка Кудрик:

************************************

Велике число літніх людей в Італії вважають гордістю нації. Найвища у Європі тривалість життя (для чоловіків 77, для жінок 83 роки) свідчить про ефективність національної системи соціального захисту пенсіонерів і охорони їхнього здоров’я. Та останнім часом цей позитивний фактор всерйоз ризикує стати тягарем і проблемою для держави. Ситуація виглядає песимістичною з огляду на те, що рівень народжуваності в країні дуже низький. За прогнозами, у наступні 20 років кількість працездатного населення зменшиться на 40%. Уже тепер порожні місця на ринку праці активно продовжують заповнювати іммігранти. На виплати пенсій та інших субсидій потрібно буде дедалі більше коштів. При цьому від уряду постійно вимагають збільшувати видатки з бюджету на підтримку освіти та соціального захисту молодого покоління.

************************************

Вихід із ситуації

Старіння нації - це міна уповільненої дії. Для України, де тривалість життя менша, ніж у країнах Західної Європи, ця проблема ще не настільки актуальна, за словами економіста Олександра Жолудя. Але за якесь десятиліття кожен платник податків буде змушений годувати все більшу кількість тих, хто ще і хто вже не працює. Вихід із ситуації економіст бачить такий. «Перше, що потрібно зробити, – збільшити пенсійний вік, що, відповідно, збільшує кількість працюючих і зменшує кількість пенсіонерів. І друге – полегшити міграцію населення у трудовому віці до України».

Необхідно покращувати умови праці для пенсіонерів і збільшити вік виходу на пенсію, вважає міністр праці і соціальної політики Людмила Денисова. «Моєму головному бухгалтеру, наприклад, уже за 60. Люди похилого віку повинні бути рівноправними членами суспільства. Вони повинні мати право самі вибирати — працювати чи не працювати. Для цього ми підвищуємо рівень пенсії і не обмежуємо в розмірі зарплати (встановлюємо рівні умови в отриманні зарплати)».

За прогнозами експертів Світового банку, через низьку народжуваність і невисоку тривалість життя до 2025 року населення України скоротиться на чверть, що є найбільшим скороченням чисельності населення в країнах Східної Європи і серед колишніх республік Радянського Союзу.


Ви бачите власну старість? Чи турбуєтеся про неї вже зараз і яким чином?
Юлія, студентка: Сидить у метро молодий хлопець. На одній із зупинок заходить дідусь. Хлопець не поступився місцем. Мені здається, що він просто не уявляє себе в старості.
Сергій, підприємець: Я відкрив своє підприємство, яке розвивається. До старості, думаю, зароблю на прожиття бізнесом. Але особливо не задумуюся, бо не припекло ще.
Вікторія, студентка: Я поки що насолоджуюся молодістю. Але дуже боюся старості та точно знаю, що цього хотіла б найменше. Адже в старості люди малорухливі, негарні, мають багато хвороб.
Дмитро, банківський працівник: Я себе зараз відчуваю молодше, ніж є. А в старості? Не уявляю. Доводиться, звичайно, думати про завтрашній день, але я більше думаю про майбутнє 8-річного сина.
Катерина, студентка: Ні, не уявляю. Зараз я думаю про те, щоб нормально закінчити інститут. А потім будемо думати про старість.
  • Зображення 16x9

    Наталка Коваленко

    Співпрацюю з Радіо Свобода з 2005 року. Магістр Інституту журналістики Київського національного університету ім. Т.Г. Шевченка. Народилася на Полтавщині 1984 року. Кореспондентка та редакторка сайту Радіо Свобода

     

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG