Доступність посилання

ТОП новини

ПАРЄ: В конфлікті винні і Росія, і Грузія, але Росія значно більше


І Грузія, і Росія порушили принципи і цінності Ради Європи і свої зобов’язання вирішувати конфлікти мирними засобами, мовиться в резолюції Парламентської асамблеї Ради Європи.

Обидві сторони винні й у порушеннях прав людини і гуманітарного права в перебігу конфлікту, заявляють депутати ПАРЄ.

Вони вказали на «непропорційне використання збройної сили Грузією» навіть на своїй території, коли Тбілісі відповів на збройні провокації південноосетинських повстанців.

Водночас у резолюції наголошено, що і російський контрудар, який супроводжували широкомасштабні бойові дії поза межами Південної Осетії, так само не відповідав принципові пропорційності і міжнародного гуманітарного права і став порушенням принципів Ради Європи і зобов’язань, які брала на себе Росія, вступаючи в це головне європейське правозахисне об’єднання.

Такі дії Росії, мовиться в документі, призвели до окупації значної частини території Грузії і до ударів по об’єктах економічної і стратегічної інфраструктури Грузії.

А такі удари, разом із російськими закликами до зміни режиму в Грузії, можна розглядати або як пряме зазіхання на суверенітет Грузії, або ж як спробу Росії поширити свій вплив на держави «близького закордону» на порушення її зобов’язань відмовитися від такої концепції, заявила Парламентська асамблея Ради Європи.

Із огляду на це ПАРЄ вважає, що з погляду міжнародного права поняття «захист своїх громадян за кордоном» неприйнятне.

Асамблея висловила занепокоєння політичними наслідками такої політики російської влади стосовно інших країн, де живе значна кількість громадян Росії.

Вона також засудила визнання Росією незалежності Південної Осетії й Абхазії, бо цей крок «є порушенням не тільки міжнародного права, а й засад Статуту Ради Європи».

Відтак Росію закликано анулювати визнання незалежності сепаратистських регіонів Грузії.

ПАРЄ також закликає до незалежного міжнародного розслідування війни Росії з Грузією, оскільки факти навколо початку цієї війни суперечливі.

При обговоренні резолюції переважна більшість промовців, критично оцінюючи деякі дії Грузії, водночас значно різкіше засуджувала Росію.

Із повною підтримкою дій Росії, крім самих російських представників, виступив представник Компартії України Євген Мармазов.
XS
SM
MD
LG