Ані харків’яни, ані львів’яни не почуваються творцями свого міста
Львівські та харківські інтелектуали озвучили власні погляди на два українські міста. Для культуролога Тараса Возняка важливий феномен міста, як воно будувалось і яким є його наповнення. Він ідентифікує себе зі Львовом, це місто європейське, але тільки в історичній центральній частині.
«Є міста традиційні і класичні. Людство після того, як почало творити конгломерації, пробувало витворити ідеальне місто. Місто має два істотні аспекти: архітектоніка і наповнення, тобто люди як громада», – зазначає Тарас Возняк.
Однак нині ані харків’яни, ані львів’яни не почуваються однією громадою, що є спільною рисою сучасного життя міст, не почуваються творцями свого міста, що так притаманно європейцям.
Харківський громадський діяч Віктор Грабар зауважив, що, з одного боку, Харків — великий освітній центр, а з іншого — це «було купецьке місто, абсолютно нормальне в затхлій провінції і провінцією залишається досі. Це типова транзитна провінція, куди прибувають люди з провінції і далі втікають у столицю».
А ось як відсутність впливового інтелектуального середовища у Харкові і його провінційність пояснює харківський політолог Неллі
Ревенко: «У Харкові спостерігається значно вищий рівень маргінальності, ніж у Львові. Таке моє відчуття. Промислова зона, сформована у Харкові у радянські часи, була надто великою, масштабною, щоб інтелектуали могли її переварити».
Харків тяжіє до Росії
Інтелектуали дискутували про розкол української нації, а точніше, з приводу вигідних політикам спекуляцій на тему сходу і заходу України та загрози втрати незалежності держави. Нині в Україні,на їхню думку, немає усвідомлення української ідентичності, а переважають пострадянські чинники.
Львівський соціолог Олексій Пивоваренко зазначає: «У Львові переважає соціотип західноєвропейський, німецький, австрійський. І архітектура тут як у Європі. Це місто будували люди, які хотіли тут жити, і відчували це правильно. Ідеальне місто залежить від соціотипу людей, які в ньому живуть. Натомість Харків тяжіє до Росії».
Якщо свого часу австрійці будували Львів для себе, щоб почуватись у ньому комфортно, то сучасні львів’яни творять місто, з якого вони хочуть втекти.
(Львів – Київ – Прага)