Доступність посилання

ТОП новини

Бандитам – тюрми, контрабандистам – Верховну Раду!


Київ – Президент Віктор Ющенко у п’ятницю на засіданні Ради національної безпеки і оборони України звинуватив депутатів у причетності до контрабанди. РНБО ініціює внесення змін до законодавства, які б розширили повноваження митниці, а також обмеження депутатської недоторканості.

Говорячи про причетність народних обранців до організованих злочинних угруповань, що займаються контрабандою, Президент виявив поінформованість і навіть навів назви бандформувань. Утім, називати імена конкретних народних обранців він не став.

«Інформацію довести до суспільства»

«Президент не може назвати партії і народних депутатів, – сказав Віктор Ющенко. – оскільки не було суду над ними. Я думаю, що Генеральний прокурор може сказати, що провести над ними суд надзвичайно складно. Але я переконаний, що при певних обставинах особливості їх незаконних діянь повинні бути доведені до українського суспільства».

Крім того, Президент дорікнув правоохоронцям, що більше 80% справ про контрабанду порушуються за фактом скоєння злочину, а не відносно конкретних осіб. Відтак Голова держави закликав розслідувати справи відносно конкретних підозрюваних.

У свою чергу керівник СБУ Валентин Наливейченко зробив більш прозорі натяки: «Злочинне угруповання – назву Президент наводив «Добряки» – зрозуміло, з яким народним депутатом, з якою фракцією... матеріали є в Генеральній прокуратурі. Так само, «Вороб'ї» – зрозуміло, що це закінчується прямо на Комітеті з боротьбі з організованою злочинністю і корупцією».

«Не знімати недоторканність, а робити конкретні подання»

Натяк на політичних супротивників Президента зроблено доволі прозорий. Вони, у свою чергу, вважають ці заяви неадекватними.

«Мені дуже сумно чути подібні заяви Президента, – каже депутат від фракції БЮТ Святослав Олійник. – Передусім, ці заяви робляться на підставі інформації СБУ, яка останнім часом остаточно дискредитувала себе і займається виключно політичними питаннями. Очевидно, Президенту було б варто починати із себе – із свого оточення, з підлеглих».

На думку пана Олійника, в даній ситуації скасування депутатської недоторканності не призведе до покращення ситуації. «Причина корупції і контрабанди не в депутатах, і не в парламенті, а в тому, як працює правоохоронна система, складовою якої є СБУ, – зауважує депутат. – Вони мусять не заяви робити, а розслідувати факти, доводити через процедуру кримінального процесу і виходити, якщо є депутати причетні до злочинів, з поданням (на зняття депутатської недоторканності – ред.) до Верховної Ради. Тоді б ми з вами обговорювали конкретне подання. От вам і вся проблема недоторканності».

Про що «забув» Президент?

Боротьба з контрабандою донедавна була предметом урядових гордощів. Саме реалізацією програми «Контрабанда – стоп!» Прем’єр-міністр Юлія Тимошенко пояснювала суттєве збільшення надходжень до держбюджету.

«Заява Президента про причетність окремих депутатів до контрабанди – це свята правда, – каже експерт із правоохоронної діяльності Володимир Бойко. – Але не вся. Президент «забув» сказати, що політична діяльність в Україні фінансується переважно за рахунок двох складових – це контрабанда та земельні спекуляції. Обсяг контрабанди, за моєю інформацією, перевищує (обсяг) легального імпорту».

Коментуючи звинувачення Президента, що справи порушуються не проти конкретного контрабандиста, а за фактом, Володимир Бойко нагадав історію кримінальних справ, порушених проти братів Балог (один із них зараз очолює Секретаріат Президента, а другий є заступником голови Закарпатської облдержадміністрації). Ці справи просто зникли, а потім були знайдені під час обшуку в особистому гаражі одного з працівників СБУ. Та зрештою, ці кримінальні справи були закриті.

(Київ – Прага)

  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

ВАС МОЖЕ ЗАЦІКАВИТИ

XS
SM
MD
LG