Доступність посилання

ТОП новини

ДАІ України практично взялася за порушників правил дорожнього руху


Сергій Будник у студії Радіо Свобода

Гість Свободи: генерал-майор МВС, заступник начальника департаменту Державтоінспекції МВС України Сергій Будник

(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

Роман Скрипін: Понеділок, 17 листопада, міністр внутрішніх справ Юрій Луценко назвав «початком нового життя». Каже: «Як у Європі».
Ще міністр пообіцяв публічно оголошувати про порушників, які їздять на автах, дорожчих за 100 тисяч доларів. Виходить, багатим бути не модно, за версією міністра.
Ще цікавий нюанс. Практично водночас із упровадженням суворіших санкцій проти порушників правил дорожнього руху обсяги продажу імпортних автомобілів в Україні впали майже в 5 разів.
Отже, автобум завершила криза. А власникам авт треба звикати до нового життя.
Пане Будник, ми місяць тому обговорювали…
От нове життя настало. Розкажіть мені про оце нове життя. Чи дійсно воно настало? От міністр обіцяє, що як у Європі.
Сергій Будник: Саме мова йшла про дорогі автомобілі. І водії навіть говорять про те, що якщо цих водіїв почнуть приструнювати і вимагати від них виконання закону, то й ситуація на автошляхах поліпшиться…
А Ви думаєте, що це лише через те, що у водіїв дорогі автомобілі?
Ні. Я маю на увазі, що ми говоримо про рівність на автошляхах. Незалежно від того, в кого який автомобіль, зважаючи на те, що будь-який автомобіль – це джерело підвищеної небезпеки, незалежно від того, чи це «Жигулі», яке має 20 років, чи новий автомобіль «Лексус», то він так само вбиває людей, як і дешевий автомобіль.
Тому сьогодні треба сказати, я думаю, що всі водії відчули те, що новий закон вступив у дію…
Не знаю, чи відчули.
– Я дивлюся по собі і маю сказати, що сьогодні, до речі, багато ЗМІ, представники ЗМІ сьогодні вранці виїздили з нашими нарядами на вулиці для того, щоб подивитися, як воно саме відбувається.
Сергій Будник: Cам звертав увагу, що майже всі водії вже пристебнуті ременями безпеки, вже менше говорять по телефону.
Маю сказати, що сам звертав увагу, що майже всі водії вже пристебнуті ременями безпеки, вже менше говорять по телефону.
Навіть деякі знайомі кажуть, що вже перевірили паски безпеки, купили блютуз для розмови по телефону і аптечку та вогнегасник.
У мене це все є.
– Тобто, підготувалися.
У нас є слухач, який хоче поставити запитання.
Прошу. Говоріть.
Слухач: Доброго вечора!
Це Ростислав, місто Львів.
Мене цікавить таке питання. Я колишній працівник ДАІ. До нас колись доводили плани щодо складання протоколів. Чи зараз ці плани будуть доводити чи ні?
Сергій Будник: Кількість виявлених порушень зменшилася приблизно в два рази за півдня.
– Маю сказати, що сьогодні така робота не проводиться. Сьогодні в розмові з одним з керівників київської ДАІ я взнав про те, що кількість виявлених порушень зменшилася приблизно в два рази за півдня. Тобто, люди вже відчувають, що зміни відбуваються.
Хочу сказати, що основна мета закону – це не карання, а профілактика. Ми хочемо, щоб люди, учасники дорожнього руху, зрозуміли, що держава видала такий закон не для того, щоб карати і збирати більше штрафів, а для того, щоб люди розуміли всю відповідальність і виконували цей закон.
Тому хочу сказати, що ніяких планів своїм інспекторам ми доводити не будемо. Оцінка діяльності цих підрозділів буде визначатися тільки станом забезпечення безпеки дорожнього руху взагалі і аварійності на певній території зокрема.
Тобто, не буде планового всього цього…?
Ні.
... нам треба зібрати стільки протоколів, оштрафувати?
– Ні.
Сергій Будник: Згідно закону, кошти у рівних відсотках, по 50%, зараховуються до місцевого і державного бюджету, не надходячи на рахунки ДАІ.
Справа в тому, що нас іноді звинувачують у тому, що ми будемо більше збирати штрафів для того, щоб більше коштів заробити для себе. Я хочу сказати, що, згідно з законом, кошти у рівних відсотках, по 50%, зараховуються до місцевого і державного бюджету, не надходячи на рахунки ДАІ.
Є знову слухач.
Прошу.
Слухач: Добрий вечір!
Знову Львів. Мене звати Василь.
Звідки «вилка» взялася: «від» і «до»? Хто буде оцінювати складність порушення?
Бувають різні ситуації. Сам їжджу з 1983 року за кермом. Ця подвійна смуга. Хто буде оцінювати? От переїхав я цю смугу, але я рятувався, наприклад, як зараз модно, об’їжджати справа.
Стосовно «вилки» хочу пояснити, що коли йшла підготовка закону до другого читання, виступали за те, щоб у кодексі саме по тих статтях, які стосуються безпеки дорожнього руху, не було «вилки», щоб була чітка сума штрафу.
Однак, враховуючи, що загальна структура Кодексу по адміністративних порушеннях України допускає наявність такого «від» і «до». Окрім того, там містяться певні статті, які розкривають суть, які можна застосовувати, тобто мінімальні чи максимальні, які пом’якшують або обтяжують вину. Тому, на жаль, в законі у нас так і залишилося.
Стосовно оцінювання важкості порушення, зокрема перетину подвійної осьової лінії, то маю сказати, що дорожня розмітка зроблена саме для того, щоб убезпечити від тих чи інших порушень правил дорожнього руху.
Якщо особа перетинає подвійну суцільну лінію, то вона в першу чергу створює аварійну ситуацію для зустрічних транспортних засобів. Це в першу чергу.
Тому і це порушення, на нашу думку є тяжким, і ми будемо йому активно протидіяти.
Людина говорила, що вона рятується так, коли обганяють справа, порушують правила дорожнього руху. Фактично немає куди діватися. Тому і питає: якщо я, фактично за нормою закону, порушив, але виходиш з критичної ситуації…
– Є певні ситуації.
Я думаю, що, звичайно, наші інспектори теж, ми надіємося, професійно підготовлені таким чином, щоби розібратися в певній ситуації.
Однак ми знаємо, що, згідно з законом, буде фіксація автоматичними приладами.
Давайте подивимося на це нове автомобільне життя з іншого боку.
Штрафи великі. Водіям вигідніше давати хабар просто. Може, це не 20 гривень, але 50 гривень – хабар, ну, і поїхав собі далі. І є спокуса в інспектора.
Спокуса є.
Я маю сказати, що ми все-таки проводимо певну роботу, пов’язану з тим, що керівництвом департаменту проведені зустрічі з особовим складом по всій Україні. Всі начальники департаменту, всі заступники виїздили до областей нашої держави, зустрічалися з особовим складом, обговорювалися всі питання, пов’язані з запровадженням закону.
Основний лейтмотив цих зустрічей полягає в тому, що ДАІ надані повноваження, спрямовані на те, щоб ми мали дієвий інструмент наведення порядку на дорогах. Тому ми зверталися з проханням попрацювати на авторитет служби, попрацювати на авторитет держави для того, щоб ситуація на наших дорогах змінилася.
Звичайно, що самими зустрічами і розмовами ситуація не закінчується. Ми сьогодні обладнуємо всі нові автомобілі, які ми купуємо камерами спостереження, які мають 3 сфери огляду 270 градусів навколо автомобіля і одна камера в самому службовому автомобілі.
Крім цього, запроваджуються певні обмеження стосовно наявності грошових коштів в інспекторів.
Сергій Будник: Ми з нового року плануємо укласти контракти з працівниками ДАІ, де ми чітко визначимо повноваження, обов’язки, права, а також питання соціального і матеріально-технічного забезпечення інспекторів ДАІ.
Крім цього, ми з нового року плануємо укласти контракти з працівниками ДАІ, де ми чітко визначимо повноваження, обов’язки, права, а також питання соціального і матеріально-технічного забезпечення інспекторів ДАІ.
Звичайно, ми хотіли і маємо ще таку надію, що ми зможемо підняти грошове забезпечення саме інспекторам, які працюють на лінії.
А ті, які беруть хабарі… Взяв хабар – геть з ДАІ.
– Ці питання будуть у контракті відображені і при надходженні певної інформації, вона буде перевірятися, проводитися службове розслідування, навіть до звільнення з органів внутрішніх справ.
Тобто, ці питання у нас зараз на серйозному контролі.
Роман Скрипін: А ті, які беруть хабарі… Взяв хабар – геть з ДАІ.

Сергій Будник: Ці питання будуть у контракті відображені і при надходженні певної інформації, вона буде перевірятися, проводитися службове розслідування, навіть до звільнення з органів внутрішніх справ.
Маю сказати, що, крім того, що департаментом створені відповідні групи, які будуть здійснювати контроль, служба внутрішньої безпеки МВС створює свої групи, які будуть безпосередньо контролювати службу наших інспекторів. Тому я думаю, комплекс цих заходів має дати позитивний результат…
(Скорочена версія. Повну версію «Вечірньої Свободи» слухайте в аудіозапису)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG