Ось уже майже століття Українська академія наук успішно здійснює свою основну місію – проводить фундаментальні дослідження, які лягають в основу прикладних корисних розробок. І це попри війни, сталінський терор, роботу в умовах «залізної завіси» і хронічне недофінансування останніх десятиліть.
Вагомі здобутки
За переліком розробок, що збагатили цивілізацію, українська наука в авангарді, вважає учений у галузі астрономії та космічних досліджень, академік Ярослав Яцків.
«Це прикладні дослідження, пов’язані з іменем Євгена Патона, – перше електрозварювання. Це розробки теперішнього президента НАНУ Бориса Патона – нові матеріали й зварювання у космосі. Під керівництвом Глушкова створили перший комп’ютер на новій технології, який, на жаль, був потім розвинутий і вдосконалений за кордоном, а не в Україні. Це дуже відома школа фізіології, започаткована Богомольцем і розвинута Платоном Костюком. Дослідження цієї школи про функціонування організму, мозку, свідомості мають пріоритетне значення в світі», – каже Ярослав Яцків.
Що стосується, власне, досягнень астрономічної науки, якими керує академік Яцків, то з останніх здобутків – дослідження карликових голубих галактик, які дозволяють зрозуміти, яким чином утворився Всесвіт. Ці дослідження українські астрономи проводять спільно з американськими колегами, вивчаючи дані, що надходять з орбітального телескопа Габл. Частково ці дослідження лягли в основу створення андронного колайдера, найбільшого у світі прискорювача елементарних частинок, створеного у Європейському центрі.
Українська наука, на думку академіка, біохіміка Сергія Комісаренка має й надалі розвивати ті напрямки, в яких уже є значні досягнення, але поряд з цим треба зосередитися на національних проблемах. Таких як національна енергетика, транспорт, хвороби, якими переважно хворіють українці, особливо у постчорнобильський період. Це й селекція рослин і тварин, які потрібні національному сільському господарству.
Наука хворіє проблемами суспільства
Безперечно, що НАН не існує ізольовано, і усі проблеми суспільства впливають і на наукову сферу.
Недофінансування не дозволяє проводити дослідження і досягати нових результатів. Один лише факт: українській астрономічній науці виділяють коштів у сто разів менше, аніж у середньому по Європі.
Крім того, великою проблемою є старіння кадрів. Перспективна молодь, отримавши фундаментальну освіту, їде працювати у наукові центри за межі країни або йде у бізнес.
Знизили академічну планку, як зазначає академік Костянтин Ситник, і «численні новостворені академії, де звання «академік» часто просто можна купити за певну суму».
Щоправда, сама Академія наук не долучила до себе жодного такого новоспеченого академіка.