Доступність посилання

ТОП новини

Військові кораблі ЄС відкривають «сезон полювання на піратів»


За оцінкою ООН, процвітання піратства підриває не лише міжнародні перевезення і торгівлю, а й доставку гуманітарної допомоги у країну
За оцінкою ООН, процвітання піратства підриває не лише міжнародні перевезення і торгівлю, а й доставку гуманітарної допомоги у країну

Брюссель – Перша військово-морська операція під егідою Євросоюзу розпочалася поблизу берегів Сомалі. Завдання місії – патрулювання й супровід кораблів гуманітарної допомоги та торговельних човнів, щоб убезпечити їх від піратських нападів. Виклик дуже великий, адже треба охопити величезні водні простори, що останнім часом стали найнебезпечнішими у світі. До співпраці з європейським морським патрулем виявляють бажання долучитися й інші держави, зокрема, Україна. Командування флотилією здійснюється з англійського містечка Нортвуд.

Морські офіцери з декількох країн Євросоюзу, які координуватимуть операцію під назвою «Атланта», коментують свою «протипіратську місію»
Головнокомандувач операції, британський контрадмірал Філіп Джонс, зазначає, що пріоритет надаватимуть супроводу кораблів із харчовими продуктами для допомоги населенню Сомалі.
«Операція переслідує три мети. Перша – забезпечити захист кораблів, котрі доставляють харчі до Сомалі, переважно у Могадішу. На додаток до цього, ми намагатимемося захищати всі вразливі човни, що працюють біля берегів Сомалі. І останнє, ми будемо вести спостереження за піратами, що, зрештою, змусить їх поступитися та, сподіваємось, знищить всю їхню діяльність», – заявив Філіп Джонс.
Він додав, що човни, які доставляють харчі до міста Могадішу в рамках Всесвітньої продовольчої програми, теж будуть споряджені зброєю.
«Пірати постійно змінюють тактику»
Командний штаб операції розташований у передмісті Лондона, у містечку Нортвуд. Колектив досвідчених офіцерів військово-морського флоту різних країн Євросоюзу ось уже декілька місяців ретельно вивчає всі деталі небезпеки, котрі таїть Аденська затока. Вони розповідають, що ситуація біля сомалійських берегів змінюється дуже швидко.«Пірати надзвичайно швидко пристосовуються та постійно змінюють тактику, – каже контрадмірал Джонс. – Тому нам теж треба бути дуже динамічними, враховувати досвід минулих операцій НАТО, якому ми йдемо на зміну».
Фернандо Альварес, іспанський морський офіцер, справляє враження досвідченого «морського вовка». Він теж один із командувачів операції, координує дії між штабом та кораблями біля узбережжя Сомалі. «Участь Іспанії у цій операції упродовж 2009 року дуже важлива. Це одна з країн, яка має задіяти свої кораблі, літаки та гелікоптери. До того ж, серед членів штабу тут, у Нортвуді, та командирів, котрі діятимуть у зоні операції, теж є чимало іспанських вояків».
За стосунки місії з міжнародними організаціями відповідає Ерік Ужан, французький морський офіцер. Він наголошує: «Це буде надзвичайно складна операція, бо ми повинні вирішити проблему, що походить із суші, а наша місія здебільшого зосереджена на морі. Проблемним буде те, яким чином завершити операцію без висадки на узбережжя Сомалі».
Де і як судити захоплених піратів?
Питання поводження із затриманими піратами є досить суперечливим. Проте наразі у ЄС переглядається законодавство та ведуться переговори із третіми країнами, де можуть проводитися судові розгляди щодо сомалійських піратів.
Контрадмірал Філіп Джонс каже, що «все залежить від того, де діяли пірати – у відкритому морі, чи у територіальних водах, під яким прапором ходить захоплене піратами судно, за яких обставин їх затримали та корабель якої країни цього домігся. Ми ведемо широкі переговори з третіми країнами, що могли б приймати затриманих піратів для здійснення правосуддя».
(Брюссель –Прага – Київ)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG