Доступність посилання

ТОП новини

Литвин на спікерському роздоріжжі


Київ – Спікер Володимир Литвин опинився у дуже непростій ситуації. Йому необхідно забезпечити стабільну роботу парламенту за умов, коли парламентської коаліції фактично немає. Проте є серйозна опозиція з боку фракції Партії регіонів та невизначена позиція пропрезидентської частини НУНС. У такій ситуації, наголошують експерти, дуже багато залежить від того, які стосунки новобраному спікерові вдасться налагодити з Президентом та головою його Секретаріату Віктором Балогою.

Перші кроки новообраного спікера були направлені у бік Прем’єра Юлії Тимошенко. Її внесок в обрання Литвина був вирішальним. Навзаєм новобраний Голова засвідчив, що налаштований на конструктивну співпрацю з урядом.

«Литвин демонструє, що хоче мати ситуативну більшість, але при цьому мати тісні стосунки з урядом, – каже політолог Кость Бондаренко. – Його перші заяви позначені тим, що уряд не потрібно міняти, Прем’єра не потрібно міняти».

За словами політолога, позиції уряду і парламенту у протистоянні із Секретаріатом Президента посилилися.

Неоднорідність «регіоналів» – ключ до злагоди?

Партія регіонів уже оголосила про свою опозиційність до нового парламентського альянсу. Проте, на думку політолога Віктора Небоженка, новообраний спікер зможе побудувати робочі стосунки з регіоналами, перш за все, завдяки неоднорідності цієї політичної сили.

«Партія регіонів не становить єдиного цілого, – каже Небоженко. – Там мінімум три центри політичні. Там три різні групи, в яких різні погляди і на політику, і на економіку, і на геополітичне партнерство. Тож, якщо Литвин буде працювати не з Партією регіонів загалом, а з конкретними політичними групами в її складі, то йому буде значно легше».

Спікер «під слідством» Банкової

На думку політолога Небоженка, Президент зазнав серйозної політичної поразки. Адже найбільша сенсація у цій ситуації – це не обрання Литвина, а те, що Ющенко втратив контроль над фракцією НУНС. Адже у пропрезидентській фракції таки сформувалася непідконтрольна Главі держави більшість. І це при тому, що він особисто очолив партію Народний союз «Наша Україна», фактично відсторонивши В’ячеслава Кириленка.

Це не дає підстав сподіватися на те, що спікеру та Президенту буде легко домовитися про конструктивну співпрацю. Тому наразі важко говорити, якими будуть стосунки між ними.

«Скоріше за все, буде така схема: Ющенко буде грати роль доброго слідчого до Литвина, а Балога – роль поганого, злого слідчого, – припускає Небоженко. – Поки що важко сказати, якою буде позиція голови Секретаріату Президента щодо нового спікера. Але Литвин зацікавлений у співпраці з Президентом. Те, якими будуть стосунки між Президентом та спікером, стане зрозуміло впродовж найближчих двох тижнів чи навіть десяти днів».

Випробування на потрібність країні

Політолог Кость Бондаренко припускає, що Литвин буде в постійному переговорному процесі з Президентом. «Я думаю, що Литвин буде вести свою подвійну-потрійну гру, намагаючись уникати конфліктних моментів. Але тим самим він може породити конфлікт між собою і тими силами, що привели його на посаду», – каже політолог.

Чи вдасться Литвинові встановити та зберегти баланс між трьома антагоністичними політичними силами, покаже час. Проте, наголошують експерти, саме таким чином він може довести свою широко розрекламовану потрібність країні.

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Дмитро Шурхало

    Співпрацюю з Радіо Свобода, був кореcпондентом і редактором (2008–2017), зараз веду програму «Історична Свобода». Спеціалізуюсь на політиці та історії. Народився в 1976 році у Сумах. Закінчив факультет журналістики Львівського університету імені Івана Франка. Працював у газетах «Пост-Поступ», «Київські відомості», «Вечірні вісті», журналі «Власть дєнєг». Автор книжок «Українська якбитологія», «Міфи Другої світової війни» та «Скоропадський, Маннергейм, Врангель: кавалеристи-державники».

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG