Доступність посилання

ТОП новини

Газова атака


Київ – Україна до кінця року погасить якщо не увесь борг за газ, то більшу його частину, наголошує НАК «Нафтогаз». Газ у підземних сховищах є і для українських, і для європейських споживачів. Тому боятися вже традиційних новорічних погроз Росії «перекрити газовий вентиль» немає сенсу. Зате варто знати, у чому прихована справжня небезпека.

Російський «Газпром» заявив, що 1 січня 2009 року припинить газопостачання, якщо Україна не розрахується з боргами. Приводом для цього послужило нібито те, що «Нафтогаз України», заплативши частину боргу, відмовився платити ще щось до кінця року.

«Інформація про те, що здійснено платіж на 800 мільйонів доларів – це тільки частина тієї інформації, яку ми отримали від наших українських колег. А друга частина полягає у тому, що більше нічого до початку року вони нам не заплатять. Це нам сказано абсолютно чітко», – сказав офіційний представник «Газпрому» Сергій Купріянов.

У відповідь НАК «Нафтогаз України» висловив своє здивування, мовляв, погашення боргу, здійснюється згідно з узгодженим графіком.

«Ми можемо заявити, що той платіж, який пройшов 17 грудня, не є останнім. Відбувається штатний режим виконання наших фінансових зобов'язань перед «РосУкрЕнерго», і ми сподіваємося, що до кінця року розрахуємося і не будемо мати ніяких проблем як із постачанням газу, так і з підписанням контрактів на наступний рік – прямих контрактів з ВАТ «Газпром», – наголосив речник компанії Валентин Землянський.

Росія залякує Україну, бо їй потрібні гроші

Заява «російського газового монополіста є швидше «психічною атакою» на Україну та європейських споживачів з метою якнайшвидше отримати заборговані гроші. Але припиняти газопостачання немає сенсу – українські газосховища заповнені газом, і його вистачить і для внутрішніх потреб, і для Європи, запевнив Радіо Свобода радник Прем'єр-міністра України з енергетичних питань Олександр Гудима.

Українці мають у підземках 17 мільярдів кубічних метрів газу, а також ще є газ, який видобувається на власних родовищах. І тому, навіть якщо уявити, що Росія піде на такий неадекватний крок – перекриє газ за борги, які Україна готова платити, але не може знайти порозуміння щодо реструктуризації, ніяких відключень споживачів не буде, переконує Олександр Гудима.

Росія втрачає десятки мільярдів доларів на торгівлі газом і нафтою у зв'язку зі зниженням цін і зменшенням обсягів споживання. Тому вона «викручує руки Україні», щоб вона заплатила борг.

А «Нафтогаз України» у зв'язку з падінням гривні потрапив у таку ж ситуацію, як мільйони українських позичальників банків. Платити можуть, але не при щоденному зниженні курсу гривні щодо долара. Однак НАК «Нафтогаз» у вигіднішому становищі – йому держава допоможе.

Україна поверне борг за газ, пообіцяв Президент України

Віктор Ющенко в четвер зустрівся з головою правління «Нафтогазу України» Олегом Дубиною і головою Нацбанку Володимиром Стельмахом.

«Найближчим часом будуть акумульовані ще близько 200 мільйонів доларів. Один мільярд доларів буде направлений для розрахунків за газ, який був закачаний як сезонна потреба», – сказав Віктор Ющенко. І додав, що не знає, що «тут є пріоритетом — питання ціни чи національної безпеки».

Тому гроші «Газпромові» виплатять, навіть якщо для цього треба буде задіяти кошти, надіслані Міжнародним валютним фондом.

Найбільша втрата – втрата довіри до України

Борги перед російським газовим монополістом становлять для України подвійну серйозну небезпеку, вважає президент Міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук.

Економічна небезпека полягає у тому, що газ, який закачано до сховищ, ще не є українським, бо за нього не заплатили. І якщо Україна до початку нового року не зможе погасити борг повністю або не підпише угоду про реструктуризацію боргу, з 1 січня їй доведеться платити за газ спожитий у 2008 році вже за новою, вищою ціною.

Стратегічна ж небезпека, на думку Олександра Тодійчука, полягає у тому, що Росія використовує борги України як аргумент у підриві довіри європейських споживачів до України як транзитера газу. «Саме це є найбільшою втратою», – наголошує експерт.

Росія цілеспрямовано доводить, що Україна не є надійним учасником газового ринку, щоб додати «козирів» до будівництва газопроводів «Північний потік» (через Балтику) і «Південний потік» (через Чорне море).

Те, що цю небезпеку бачить і офіційний Київ, засвідчив візит до Лондона голови правління «Нафтогазу України» Олега Дубини та уповноваженого Президента з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдана Соколовського.

Зустріч із єврокомісаром з питань енергетики Анрісом Пієбалґсом має прояснити ставлення Європи до ситуації на «газовому фронті».

Україна має що заспокійлового сказати Європі: борги повертаються, газ у сховищах є, а з 1 січня має бути прямий, без скандального посередника «РосУкрЕнерго» контракт із «Газпромом».

От тільки чи вдасться пояснити, що наразі відбувається всередині країни? І наскільки надійним партнером може бути країна зі вдвічі девальвованою національною грошовою одиницею?

(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

XS
SM
MD
LG