Доступність посилання

ТОП новини

США знову підтверджують гарантії безпеки України – посол


Українсько-американська Хартія про стратегічне партнерство, підписана в п’ятницю, 19 грудня, у Вашингтоні, стала підтвердженням важливих гарантій безпеки України, заявив посол США в Україні Вільям Тейлор в інтерв’ю «Дзеркалу тижня».

Посол сказав, що в цій Хартії підтверджується незалежність, суверенітет і територіальна цілісність двох країн, а також недоторканність кордонів. Саме ці принципи є фундаментальними у відносинах двох країн, підкреслив посол.

Тейлор зазначив, що новий документ підтверджує гарантії безпеки, зафіксовані у тристоронній заяві президентів України, США та Росії від 14 січня 1994 року, а також у Будапештському меморандумі про гарантії безпеки від 5 грудня 1994 року у зв’язку з приєднанням України до договору про нерозповсюдження ядерної зброї.

На запитання, чи передбачає Хартія військову підтримку США у разі порушення кордонів України якоюсь державою, Тейлор відповів, що «у тій ситуації, що описана, Хартія не зобов’язує жодну з двох сторін надавати допомогу військовими засобами. Такого роду гарантії безпеки мають бути ратифіковані конгресом... Але в Хартії знову підтверджується принцип Будапештського меморандуму: якщо буде порушено кордони, то в цьому разі ми зустрінемося й обговоримо наші наступні кроки», – сказав дипломат.

Тейлор також розповів, що у положеннях Хартії щодо сфери оборони і безпеки, значиться, що обидві країни зацікавлені в сильній, незалежній, демократичній Україні, поглиблення її інтеграції в європейські структури є обопільним пріоритетом, а також підкреслюється, що «Україна буде членом НАТО».

«Метою нашої роботи в комісії Україна-НАТО є посилення здатності взаємодії сил Північноатлантичного альянсу й України. Зокрема, і з допомогою підвищення рівня підготовки та поставок військової техніки для українських сил», – наголосив Тейлор.

Посол також повідомив, що оборонні відомства двох країн вже ведуть переговори про категорії техніки для таких постачань. «Остаточне рішення ще не прийнято. Але, наскільки я знаю, міністри оборони Єхануров і Ґейтс обговорювали, зокрема, питання про фрегати», – сказав посол і уточнив, що обговорюється передача Україні 1-3 фрегатів зі складу ВМС США.

Також, за словами Тейлора, Хартія передбачає розширення співпраці України і США у сфері енергетичної безпеки.

Посол зазначив, що газові конфлікти не повинні призводити до відключення споживачів від газу: «Проблему треба вирішувати за столом переговорів, оскільки це комерційний спір. А коли переговори нічого не дадуть – звернутися в міжнародний арбітражний суд».

Тейлор також сказав, що Україна, як засвідчено в Хартії, вітає намір США збільшити свою дипломатичну присутність у Криму. «Ми ще обговорюємо формат цієї присутності. Але це може бути структура з певними консульськими функціями», – зазначив дипломат.


XS
SM
MD
LG