Доступність посилання

ТОП новини

«У торговельне протистояння України та Росії ЄС втручатися не буде» – Вондра


Чеський віце-прем’єр із європейської інтеграції Александр Вондра
Чеський віце-прем’єр із європейської інтеграції Александр Вондра

Прага – Одночасно у Празі, Брюсселі та Києві обговорюють постачання газу до Європи. Незважаючи на Різдвяні й Новорічні свята, Чехія, як головуюча країна в Європейському Союзі, розгорнула активну роботу, щоб подолати одну з найбільших проблем, з якої розпочалося її піврічне головування в ЄС. А те, що ситуація складна, підтверджує інформація, яка надходять, зокрема, з Чехії, Хорватії і Греції: тиск у газопроводах зменшився. Сьогодні ЄС визнав певні проблеми з поставками газу, але разом з тим вважає, що значних порушень не було.

Чеська Республіка, як головуюча країна в Європейському Союзі, скликала 5 грудня в Брюсселі позачергове засідання Європейської Комісії, щоб внести ясність у шляхи розв’язання газового конфлікту в Європі. Протистояння України й Росії, взаємні звинувачення, а головне — непрозорість самих газових домовленостей між двома країнами — викликають у ЄС тривогу.
Як повідомив офіційний представник Єврокомісії Ферран Таррадельяс Еспунь, Єврокомісія зафіксувала кілька випадків перебоїв із постачаннями газу. Але разом з тим, за його словами, це не вплине на кінцевих споживачів. Наразі немає загрози постачанню газу для громадян Європейського Союзу, – сказав речник Єврокомісії.
«Обидві сторони вважають договори таємними»
ЄС наполягає на тому, що протистояння мають вирішити між собою самі Україна і Росія.
Представник Єврокомісії Ферран Таррадельяс Еспунь зауважив: «Це двостороння справа між Україною та Росією. Через те Комісія закликає обидві країни терміново вирішити торговельну суперечку і негайно нормалізувати постачання газу з Росії через Україну для Європейського Союзу».
На цьому також наголосив у Празі чеський віце-прем’єр із європейської інтеграції Александр Вондра. Проблема з постачанням газу з Росії через Україну повторюється, вперше її відчули громадяни Євросоюзу в 2006 році, однак по своїй суті вона не змінилась і торкається торговельних домовленостей між Україною та Росією.
«Хочу тут чітко зазначити, і в цьому ми погоджуємось з Європейською Комісією, що відмовляємось бути учасниками чи арбітрами цієї суперечки , котру вважаємо суперечкою торговельною. Ми не будемо своєї позиції в жодному випадку міняти. Це пов’язане з тим, що ми не знаємо всіх цих договорів, а обидві сторони вважають договори таємними. Це залежить від загальної ситуації в газовій промисловості в Європі та світі, яка, на жаль, є малопрозорою і не дає можливості всім гравцям бачити всі деталі. Але зобов’язання сторін стосовно споживачів мають бути дотримані», – зазначив Александр Вондра.
Щоб гарантувати безперебійний транзит газу до Європи, у понеділок до Києва прилетіла делегація Європейського Союзу, до складу якої входить міністр промисловості й торгівлі Чехії Мартін Ржіман. Пізніше делегація ЄС зустрічатиметься з представниками російського «Газпрому». Головна мета переговорів – заохотити обидві сторони до діалогу, щоб розв’язати газову суперечку.
(Прага – Київ)

  • Зображення 16x9

    Оксана Пеленська

    Авторка матеріалів для Української редакції Радіо Свобода впродовж багатьох років. Займаюсь історією української еміграції в міжвоєнній Чехословаччині. Закінчила славістику у Львівському університеті імені Івана Франка (1970 рік, диплом з відзнакою), протягом 1986–1989 років навчалась в аспірантурі Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології імені Максима Рильського НАН України. У 1992 році – стипендія Гетті Фундації (Getty Foundation, USA). До 1992 року працювала вченим секретарем Львівської національної галереї мистецтв. Протягом 1993–1995 років – керівник канцелярії посольства України в Чеській Республіці.

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG