Доступність посилання

ТОП новини

Україна не відмовляється підписувати протокол моніторингу


Уповноважений Президента України з міжнародних питань енергетичної безпеки Богдан Соколовський заявив, що інформація про те, що Україна відмовляється підписувати тристоронній протокол з моніторингу транзиту газу через її територію, не відповідає дійсності.

Про це він заявив сьогодні на прес-конференції в Києві.

«Жодного слова правди немає в тому, що українська сторона не погодилася підписувати взаємоприйнятний документ, я наголошую – взаємоприйнятний документ», – заявив він.

Соколовський зазначив, що на сьогоднішній день міжнародні експерти працюють в Україні, і є готовність розширити список таких експертів за пропозицією Росії. «Питання обговорюється, і Україна йде на всі можливі компроміси», – заявив Соколовський.

При цьому він наголосив на необхідності того, щоб ця група експертів працювала не тільки на території України, а й на російських об'єктах, які забезпечують постачання газу до України.

Б. Соколовський зазначив, що на всіх газовимірювальних станціях, розташованих у західній частині України, представники «Газпрому» працюють на постійній основі, і якщо Росія хоче збільшити кількість спостерігачів, то Україна готова на це.

Разом з тим Б. Соколовський сказав, що представники НАК «Нафтогаз України» на сьогоднішній день на газовимірювальних станціях на території Росії мають досить серйозні складнощі в роботі. «Простіше кажучи, їх не допускають для виконання своїх службових обов'язків», – сказав Б. Соколовський.

9 січня «Газпром» опублікував протокол про створення Міжнародної експертної комісії з контролю за транзитом природного газу через Україну, в якому говориться, що комісія повинна мати право вільного доступу до документації та об'єктів газотранспортної системи (ГТС) України, а також до підземних запасів газу. Цей документ вже підписано російською стороною, проте поки що не підписано з боку Єврокомісії і України.

Прем'єр-міністр України Юлія Тимошенко 9 січня повідомила, що Україна готова підписати протокол, запропонований Росією, за умови паритетного представництва в ній українських і російських експертів.

«Саме у такому дзеркальному варіанті, коли обидві країни – Україна і Росія мають однакові права щодо доступу експертів, ми підпишемо такий протокол, якнайшвидше», – сказала вона.

Тим часом заступник міністра закордонних справ України Костянтин Єлісєєв 10 січня заявив, що суттю протоколу про створення такої комісії є підпорядкування української газотранспортної системи «Газпрому». «Суть такого протоколу - це, по суті, підпорядкувати українську сторону «Газпрому», надати російській стороні повний контроль над українською газотранспортною системою і де-факто започаткувати процесу експропріації української газотранспортної системи російською стороною», – сказав він.

Також К. Єлісєєв повідомив, що Україна ще не одержувала офіційної пропозиції Росії про створення міжнародної комісії з моніторингу транзиту природного газу через територію України.

Підписати протокол, кажуть у «Газпромі», перешкоджає позиція Ющенка

Українська сторона досі не підписала запропонований Росією міжнародний протокол про створення багатосторонньої комісії з моніторингу транзиту газу через Україну. Цього не сталося через позицію Президента України Віктора Ющенка.

Про це заявив представник «Газпрому» Сергій Купріянов.

З приводу прибуття європейських спостерігачів до Києва в п'ятницю і початку здійснення ними моніторингу Купріянов сказав: «Доти, доки протокол не підписаний всіма сторонами, ці фахівці не мають статусу спостерігачів. При цьому моніторити в Києві їм взагалі нічого. Робота по моніторингу повинна здійснюватися на входах і виходах української газотранспортної системи і на підземних газових сховищах України», – заявив представник «Газпрому».

***

У п'ятницю відбулася зустріч Президента України Віктора Ющенка, Прем'єр-міністра Юлії Тимошенко і Прем'єр-міністра Чехії, яка головує в ЄС, Мірека Тополанека.

Протокол про створення моніторингової комісії буде підписаний за умови паритетного представництва в ній українських і російських експертів – про це заявила Прем’єр-міністр України Юлія Тимошенко в Києві журналістам у п’ятницю після завершення переговорів із прем’єр-міністром Чехії Міреком Тополанеком.

«Саме в такому дзеркальному варіанті, коли обидві країни – Україна і Росія мають однакові права з доступу експертів, ми підпишемо такий протокол, якнайшвидше, й для цього є уповноважені люди – це віце-прем’єр-міністр Григорій Немиря, міністр палива та енергетики Юрій Пролан і голова правління НАК «Нафтогаз України» Олег Дубина», – сказала Юлія Тимошенко.

Прем’єр нагадала, що раніше українська сторона підписала протокол, запропонований Європейською Комісією, про направлення європейських експертів до України для здійснення моніторингу транзиту газу.

Водночас, за її словами, російська сторона не погодилася з таким варіантом протоколу й запропонувала свій проект відповідного документа.

У свою чергу прем’єр-міністр головуючої в Євросоюзі Чехії Мірек Тополанек зазначив, що європейські експерти здійснюватимуть моніторинг транзиту природного газу на кордоні Росії та України, а також на кордоні України та європейських країн.

9 січня «Газпром» опублікував протокол про створення Міжнародної експертної комісії з контролю за транзитом природного газу через Україну, в якому йдеться, що комісія повинна мати право вільного доступу до документації й об’єктів газотранспортної системи України, а також до підземних запасів газу. Цей документ уже підписаний російською стороною, проте поки не підписаний з боку Єврокомісії та України.

За словами Мірека Тополанека, документ буде підписний після того, як сторони врегулюють технічні деталі контракту.XS
SM
MD
LG