Доступність посилання

ТОП новини

«Артек» – заручник боротьби між керівниками України. А росіяни готові його викупити


Сімферополь –Після кількох днів голодування на знак протесту проти скорочення державного фінансування «Артеку» його генеральний директор Борис Новожилов потрапив до лікарні. Представники трудового колективу відомого дитячого табору кажуть, що підтримують свого керівника і готові до страйків. Тим часом деякі урядовці та політики теж заявляють про готовність допомогти «Артеку». Досі мовчали тільки Президент Ющенко і Прем’єр-міністр Тимошенко, хоча експерти кажуть, що ситуація довкола табору стала наслідком конфлікту в українських верхах. Так, учора Віктор Ющенко закликав Юлію Тимошенко «вжити дієвих заходів для нормалізації роботи Міжнародного дитячого центру «Артек» у Криму», – повідомила президентська прес-служба.

Генеральний директор «Артеку» Борис Новожилов уже три дні перебуває у лікарні «Феофанія» після серцевого нападу. Він під наглядом лікарів-кардіологів, які забороняють йому спілкуватися із журналістами. Олена Мех, прес-секретар «Артеку», каже, що трудовий колектив табору, підтримуючи свого керівника, уже заявив про передстрайкову готовність.
У середу кілька десятків працівників «Артеку» перекрили трасу Алушта-Ялта на знак протесту проти відключення табору дитячого центру від електропостачання. Крім того, відсутність бюджетної підтримки може призвести до звільнення значної частини персоналу. Борис Новожилов раніше називав цифру потенційних безробітних, яким уже зараз на 3 місяці затримали зарплату, – 1100 осіб.
Дитячий табір «Артек» був заснований неподалік південнобережного селища Гурзуф 1926 року і з того часу жодного разу він не припиняв приймати дітей на відпочинок. Навіть у роки Другої світової війни в сибірській евакуації «Артек» продовжував роботу. Уже після війни під Одесою виник ще один елітний дитячий табір – «Молода гвардія», який належав не Всесоюзному комсомолу, а ЦК ЛКСМ України. Зараз цей дитячий комплекс належить Управлінню справами Кабінету Міністрів і саме туди уряд спрямував основні кошти, що виділяє держбюджет на оздоровлення дітей.
Дитячий табір чи елітний готель?
«Артек» зараз входить до складу Державного Управління справами при Президентові України і за умови президентсько-прем’єрського протистояння, уряд цього року удвічі зменшив обсяг коштів, які спрямовуються на закупівлю путівок до «Артеку» для обдарованих і соціально вразливих дітей – із 37 до 19 мільйонів гривень. Олена Мех каже, що реально цього року держава зможе викупити 2-2,5 тисячі путівок. Це – лише половина місць однієї літньої зміни, а таких змін – 12.
За таких умов абсолютну більшість путівок доведеться продавати за ринковими цінами. Ще торік вартість такої путівки коливалася від 5 до 12 тисяч гривень. Зрозуміло, що такі кошти по кишені лише забезпеченим батькам, а під час економічної кризи таких буде набагато менше. Олена Мех зазначила, що у випадку комерціалізації «Артеку» доведеться відмовитися від програм ЮНЕСКО та ЮНІСЕФ і він має шанс перетворитися на простий елітний готельний комплекс. До того ж регулярними стають спроби захоплення земель дитячого центру, ринкова вартість яких становить близько 1 мільярда доларів США.
Російська допомога «Артеку» в обмін на сам «Артек»?
На артеківські проблеми досить швидкого відреагувала російська громадськість і влада. У Москві в середу було оголошено про створення Громадського комітету, одна з цілей якого – збір коштів для викупу в України «Артеку». До його складу увійшли відомі росіяни, серед яких – космонавт Павло Попович, композитор Олександра Пахмутова, колишній 1-й секретар ЦК ВЛКСМ Борис Пастухов та інші. Водночас віце-спікер Державної Думи Російської Федерації Світлана Журова заявила про доручення Росії щодо порятунку «Артеку». У середу на пленарному засіданні Думи вона доручила думському Комітету із зв’язків зі співвітчизниками разом із Федеральною агенцією у справах СНД розглянути питання про можливе надання допомоги «Артеку».
Кримський експерт Микита Касьяненко сказав Радіо Свобода, що насправді така допомога можлива лише за умов, що власником «Артеку» стане Росія, оскільки за нинішньої ситуації купувати артеківські путівки за рахунок російського бюджету забороняє російське ж законодавство. На його думку, зараз можливий тиск на українське керівництво з вимогою дати можливість росіянам «допомогти» Міжнародному дитячому центру, в результаті чого він перейде в їхнє володіння.
Тим часом член думської фракції ЛДПР Олена Афанасьєва уже звернулася до прем’єр-міністра Росії Володимира Путіна із закликом викупити дитячий табір в України.
У Києві врешті звернули увагу на проблеми «Артеку», але чи буде результат?
У середу Президент Віктор Ющенко направив листа Юлії Тимошенко, в якому висловив «глибоке занепокоєння ситуацією, що склалася у дитячому центрі». Президент звернувся до керівника уряду з проханням вжити заходів щодо нормалізації роботи «Артеку». Про проведену роботу Прем`єр-міністр має особисто доповісти главі держави у тижневий термін.
Олена Мех сказала Радіо Свобода, що в «Артеці» зраділи тому, що на ситуацію довкола Міжнародного дитячого центру відреагували провідні українські політики, спікер Литвин і Президент Ющенко. «Все чого ми чекаємо – це виконання листопадового указу Президента, в якому прописана велика кількість заходів для того, щоб вирішити більшість артеківських проблем», – зазначила керівник інформаційної служби МДЦ «Артек». Тепер у таборі чекають на реакцію прем’єра.
Водночас стало відомо, що на 31 січня в Києві, Севастополі, Харкові, Дніпропетровську і Москві заплановані дитячі і молодіжні акції на підтримку Міжнародного дитячого центру «Артек». Про її проведення колишні артеківці домовились на інтернет-форумах.
(Сімферополь –Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Володимир Притула

    Кримський журналіст. Співпрацюю з Радіо Свобода з 1990 року. Керівник проєкту Радіо Свобода «Крим.Реалії» з березня 2014 року. В грудні 2014-го був змушений покинути півострів. Заслужений журналіст України.

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG