Доступність посилання

ТОП новини

Нова ціна на газ: виживуть найсильніші


Київ – Національна комісія регулювання електроенергетики збільшила в 1,4 рази ціну на газ для промислових підприємств. Експерти вважають, що це «найменше зло» з того, що могло бути при новій ціні на російський газ. Найскладніше буде тим підприємствам, які не мають можливості переходити на енергозберігаючі технології та інші види палива.

Нової ціни на газ промислові споживачі очікували з нетерпінням та страхом. Оскільки світова економічна криза, падіння попиту на український метал – це не «найкращі умови» для різкого подорожчання газу. Попередня домовленість, Меморандум, укладений Юлією Тимошенко та Володимиром Путіним у жовтні минулого року, так і залишився нереалізовнаим. Натомість, «маємо те, що маємо».
«Національна комісія регулювання енергетики встановила для промислових споживачів граничний рівень ціни на природний газ на 2009 рік на рівні 2020 гривень 25 копійок за 1000 кубічних метрів. Таке збільшення фактично відповідає пропорційному зростанню ціни імпортованого газу з 179,5 (2008 рік) до 228,8 доларів США в 2009 році», – повідомив речник НКРЕ Іван Слободянюк.
Встановлений тариф не враховує податок на додану вартість, цільову надбавку і тарифи на транспортування, але у нього закладені витрата НАК «Нафтогаз України» на реалізацію газу.
Ця ціна газу для промислових підприємств майже у півтора рази перевищує середню минулорічну ціну.
Але для визначеного урядом особливого переліку хімічних і гірничо-металургійних підприємств – ціна буде трохи меншою, близько 1900 гривень за тисячу кубів.

«Під найбільший ризик потрапляють слабкі виробництва»

Згідно з оприлюдненими Кабінетом Міністрів розрахунками, ціна російського газу для України буде змінюватися протягом року. Але для промислових споживачів та бюджетної сфери вивели середньорічну ціну.
Рівень ціни є високим, але на думку експертів – цю «шокову терапію» промисловість зможе перенести.
Виживуть ті, хто може переорієнтовуватися на інші види енергії та заощаджувати газ, впевнений Президент Міжнародного енергетичного клубу Олександр Тодійчук.
«Увімкнеться мотивація для переходу до енергозберігаючих технологій, для переходу на електроенергію чи вдування вугільного пилу. Однак переорієнтуватися під нові ціни найкраще зможуть сильні підприємства, а під найбільший ризик, як завжди, потрапляють слабкі виробництва», – вважає експерт.
Свою роль у зростанні ціни на газ зіграло падіння гривні. НКРЕ наголошує, що ціна газу, який надходить в Україну, зафіксована в доларах, а для споживачів вона перераховується у гривнях, курс якої у порівнянні до минулого року знизився на третину.
(Київ – Прага)
  • Зображення 16x9

    Ірина Штогрін

    Редактор інформаційних програм Радіо Свобода з жовтня 2007 року. Редактор спецпроектів «Із архівів КДБ», «Сандармох», «Донецький аеропорт», «Українська Гельсінська група», «Голодомор», «Ті, хто знає» та інших. Ведуча та редактор телевізійного проекту «Ми разом». Автор ідеї та укладач документальної книги «АД 242». Автор ідеї, режисер та продюсер документального фільму «СІЧ». Працювала коментатором редакції культура Всесвітньої служби Радіо Україна Національної телерадіокомпанії, головним редактором служби новин радіостанції «Наше радіо», редактором проекту Міжнародної організації з міграції щодо протидії торгівлі людьми. Закінчила філософський факультет Ростовського університету. Пройшла бімедіальний курс з теле- та радіожурналістики Інтерньюз-Україна та кілька навчальних курсів «IREX ПроМедіа». 

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG