Доступність посилання

ТОП новини

Коштовна знахідка на океанському дні


Нью-Йорк – Затонулий у 18-му столітті британський військовий корабель з вантажем золота виявила на дні Атлантичного океану американська пошуково-рятувальна кампанія «Одіссея». Телевізійний нарис про цю подивугідну подію підготував канал «Дискавері», що й було оприлюднено на прес-конференції.

Корабель-знахідна це – вітрильник «Victory», «Перемога» тобто, флагман британського флоту. Корабель був озброєний бронзовими гарматами, вважався чи не найпотужнішим бойовим судном тодішнього світу. 5 жовтня 1744-го року корабель «Вікторі» затонув під час шторму, забравши з собою на дно Атлантики усіх 900 членів екіпажу і 4 тонни золотих монет, ринкова ціна яких сьогодні сягає мільярда доларів.

Пошуково-рятувальна кампанія «Одіссея» з Флориди протягом двох десятиріч намагалася знайти місце загибелі корабля. Пошук тривав так довго, бо кампанія «Одіссея» знала лише район катастрофи. Використовуючи сонар і безпілотні маленькі субмарини-роботи, пошуковці знайшли на океанському дні декілька інших затонулих суден з коштовними, подекуди золотими вантажами, підняли їх і заробили на цьому десятки мільйонів доларів.

Врешті-решт, торік навесні кампанія «Одіссея» виявила поблизу Англійської протоки на піщаному дні корпус вітрильника «Вікторі», точніше – уламки корпусу, два якорі, мідний посуд і 41 бронзову гармату, з них 8 – величезних, вагою по чотири тонни кожна, стріляли вони 20-кілограмовими ядрами. На стволах – британський королівський герб і дата виготовлення.

Цікаво, що бронзові гармати становили на той час справжнє багатство, мало не на вагу золота: вартість їх була така висока, що відтоді, після загибелі вітрильника «Вікторі», на борту якого було аж 110 бронзових гармат, британському адміралтейству довелося озброювати свої кораблі вже чавунними гарматами, дешевшими. Знайшли на дні також скелети моряків, але їх не піднімали, а ретельно перезаховали за допомогою робота.

Кому належатиме вантаж?

За міжнародними законами і за морським правом, корабель, навіть затонулий, з усім вмістом залишається власністю країни свого походження. Так само і з вітрильником «Вікторі», хоча й знайшли його поза межами територіальних вод Великої Британії.

Як повідомив на прес-конференції Грегорі Стемм, керівник пошуково-рятувальної команди, нині компанія «Одіссея» веде переговори з британським міністерством оборони.

Стемм подякував британцям за «розуміння складних проблем», пов’язаних з вантажем корабля «Вікторі». Він не уточнював, що то за проблеми, але відомо, що вітрильник транспортував з Португалії золото, призначене для голландських купців.

Можливо, той вантаж був застрахований, тоді там може бути кілька зацікавлених сторін. Згідно з пропонованим проектом угоди, компанія «Одіссея» отримає певний відсоток вартості музейних експонатів або частину золотого скарбу.

(Нью-Йорк–Київ–Прага)

ВИБІР ЧИТАЧІВ

ФОТО ТА ВІДЕО

XS
SM
MD
LG